یوگا چیست ؟ همه چیز درباره فواید یوگا

یوگا از جمله ورزش‌ هایی است که هر گاه از آن صحبت شود ، اولین مسئله‌ ای که ذهن همه به سمت آن حرکت میکند ، احساس آرامشی است که طی انجام حرکات در ما ایجاد میشود. با این ورزش شما در مدت زمان کوتاهی میتوانید به آرامش خاصی دست پیدا کنید و از این رو نیز از زندگی خود لذت میبرید .

یوگا از ریشه کلمه سانسکریت YUJ گرفته شده که معنی اصلی آن اتحاد است. در واقع این ورزش این قدرت را دارد که بین تن و روح و حتی نیروهای مثبت و منفی وجودی انسان ، اتحادی غیرقابل باور ایجاد کند. این علم قدمت بسیار زیادی دارد و در طی این مدت دستخوش تغییرات زیادی قرار گرفته است و با اطمینان میتوان گفت که در طول گذر زمان تکمیل خواهد شد .


برای مطالعه بیشتر: خلاصه قوانین جدید بسکتبال


یوگا چیست؟

یوگا شامل تمرینات ذهنی و فیزیکی بدن است . تمیرنات این ورزش هر دو عامل جنبش و کنترل تنفس و تمرکز را در بر خواهد گرفت . در ادامه برای شما از فواید یوگا تاثیرات آن بر روی زندگی و اینکه دقیقا یوگی و یوگینی به چه کسانی گفته میشود خواهیم گفت .

یوگی و یوگینی کیست ؟

آقایانی و خانم هایی که به حرفه یوگا پرداخته اند یوگی و یوگینی می گویند .

یوگی و یوگینی کیست ؟

تاثیر یوگا بر بدن

یوگا به عنوان روشی که از هزاران سال پیش تا کنون به جای مانده فواید بیشماری را برای افراد دارد. تمرینات منظم و مداوم یوگا منجر به تنظیم کارکرد همه دستگاه های بدن می شود و برای افراد سلامت توامان جسم و ذهن را به ارمغان می آورد . سازمان بهداشت جهانی یوگا را به عنوان یکی از موثرترین تکنیک های دست یابی به سلامت جسمی، ذهنی و اجتماعی معرفی نموده و افراد را تشویق کرده در طول زندگی خود این حرکات ورزشی را به طور کامل و دقیق انجام دهید . بهتر است بدانید تمرینات یوگا که شامل آساناها ( تمرینات بدن ی)، پرانایاما ( تمرینات تنفسی )، مدیتیشن ( تمرینات ذهنی ) و ریلکسیشن ( تمرینات وانهادگی ) می شود. انجام مجموعه این تمرینات عضلات و اندام ها را تقویت کرده و ذهن را آرام می سازد و میتوان بر بدن تاثیرات فوق العاده به جای بگذارد . از خصوصیات بارز این ورزش میتوان بر :

معرفی ۱۵ اشتباه رایج در دوچرخه‌سواری + بررسی روش های تصحیح آن‌ها

این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: ورزش در آب و فواید فوق‌العاده آن


 • کاهش اضطراب و استرس
 • افزایش تمرکز و دقت در حد وسیع
 • کاهش نشانه های افسردگی
 • تعادل و انعطاف پذیری بهتر
 • بهبود وضعیت خواب
 • افزایش ایمنی به علت تحریک سیستم لنفاوی
 • از بین بردن سموم و فلزات سنگین
 • افزایش قدرت و استقامت
 • بهبود جریان خون
 • عملکرد بهتر گوارشی، از جمله کاهش علائم IBS
 • کاهش علائم مربوط به بارداری و افسردگی پس از زایمان
 • درد مزمن ، از جمله مواردی که به علت مشکلات عضلانی مانند کمردرد یا سردرد مکرر ایجاد می شود .
 • بهبود وضعیت بدنی و کاهش علائم اختلال شخصیتی
 • مقاوم سازی و تقویت سیستم
 • فعال سازی و پاکسازی چاکرا ها
 • اشاره کرد .

فواید این ورزش بر بدن

کاهش اضطراب و کنترل استرس

تمرین منظم یوگا (به ویژه وقتی که با سایر روش ها مانند راه رفتن در خارج از منزل و یا تمرکز ذهنی همراه شود ) می تواند به مبارزه با اثرات فیزیکی استرس و اضطراب کمک کند . این حرکات ورزش بر روی سیستم عصبی مرکزی و سیستم ایمنی بدن تاثیر گذاشته و از این و حال افراد را بهبود میبخشند .


درباره ی فواید ورزش والیبال برای بدن چه می دانید؟


فواید یوگا در بهبود کیفیت خواب

مطالعات نشان می‌ دهد که 4 تا 8 هفته پس از شروع تمرینات یوگا شاهد تأثیر مثبتی بر خواب ، زمان خواب ، زمان بیداری قبل و بعد از خواب را مشاهده میکنید . يوگا به بیماران مبتلا به اختلالات خواب کمک می کند و در این رو تنش های عصبی آنها را کاهش میدهد . در بسیاری از بزرگسالان ، خواب نامناسب به دلیل استرس بالاست و با عدم تعادل هورمون ها یا وجود درد همراه می باشد ، از آنجا که یوگا به سیستم عصبی پاراسمپاتیک کمک می کند انجام ورزش یوگا التهاب سیستم عصبی سمپاتیک را کاهش می دهد و از این رو فرد می تواند راحت تر بخوابد .

معرفی 10 مورد از فواید ژیمناستیک برای کودکان

بهبود محدوده حرکت و انعطاف پذیری

یک مطالعه در مجله بین المللی یوگا نشان داد که انجام منظم این ورزش می تواند انعطاف پذیری ، تعادل و حتی عملکرد های مختلف در ورزشکاران را افزایش دهد . همچنین به بهبود عضله پسواس ( psoas ) ، عضله هسته مرکزی شکم کمک می کند .

بهبود محدوده حرکت و انعطاف پذیری

کمک به بهبود تعادل و جلوگیری از افتادن

تعادل در افراد مسن بسیار مهم است تا هم سالم بمانند و هم استقلال و اعتماد به نفس خود را داشته باشند . محققان گزارش دادند که در بزرگسالان بالای 65 سال ، اختلال در تعادل و ترس از سقوط ، اغلب به دلیل عوامل متعددی از جمله عوامل روانشناختی ، وضعیت سلامتی و آمادگی جسمانی است . از آنجا که این ورزش رویکرد جامع و یکپارچه ای را ارائه می‌ دهد ، می‌ تواند در مواقع مختلف و متعدد گزینه خوبی برای افراد مسن باشد تا عوامل خطرساز را رفع کنند . علاوه بر این ، یوگا دارای اثرات جانبی کمی می باشد و خطر آسیب در آن بسیار کم است .

کاهش خستگی و مه مغزی


بیشتر بخوانید،بیشتربدانید: فوتبال چیست؟


خستگی ناشی از کمبود خواب ( بد خوابی ) میتواند شما را بیمار کند و یا حتی عدم تمرکز را برای شما ایجاد کند . شما میتواند با انجام حرکات کششی یوگا حتی برای 1 تا 2 دقیقه می تواند انرژی بدن خود را بازیابی کنید . برخی تمرینات برای بیدار ماندن و حالت آماده باش بدن شما مفید است از جمله خم شدن و لمس سر انگشتان پا ، دستان خود را بالای سرتان بلند کنید و آنها را در حالت کشیده نگه دارید .

بررسی فواید بی‌نظیر ایروبیک برای جسم و ذهن از کاهش وزن تا بهبود خلق‌وخو

برای کاهش درد و بهبود عملکرد زندگی

برخی از انواع حرکات یوگا میتواند به کاهش کمر درد ، درد گردن و سردرد میگرنی کمک کند . از مزایای دیگر این ورزش به بهبود توانایی حرکت ، کاهش علائم آرتروز و ناراحتی گوارشی نیز می توان اشاره کرد . علاوه بر ایجاد انعطاف پذیری و بهبود جریان خون میتواند درد شما را نیز کاهش دهد .

فواید-یوگا-برای-کاهش-وزن-و-ساخت-عضله

برای-کاهش-وزن-و-ساخت-عضله

زمانی که شما در روز 30 دقیقه فعالیت شدید بدنی یا حتی متوسط داشته باشید ، ورزش محسوب می‌ شود . برخی از سبک های این ورزش به کاهش وزن و داشتن وزن سالم ، کاهش التهاب ، تعادل بین هورمون‌ ها ، کنترل اشتها ، افزایش توده عضلانی و استفاده از متابولیسم بدن کمک می کند . هر چند بعضی از کلاس‌ های یوگا شاید عرق شما را سرازیر کند و باعث سوزاندن کالری زیادی شود . اما مزایای شاخص این ورزش میتوان بر کاهش وزن و کاهش استرس اشاره کرد .

افزایش اعتماد به نفس با یوگا

افرادی که از اعتماد به نفس پایین برخوردار هستید لازم است ورزش یوگا را به طور منظم انجام دهید . چرا که با یوگا می توانید تنش های عصبی خود را کنترل میکنید و از این رو اعتماد به نفس خود را افزایش میدهید .

سلامت قلب و عروق با یوگا

درمان بیماری ها با یوگا از مهم ترین فواید این ورزش است . مطالعات نشان می دهد از آن جایی که این ورزش با تنفس صحیح ، حرکات آهسته و آرام ، آرامش و عاری از استرس و اضطراب صورت می گیرد ، سبب کاهش استرس و فشار خون بالا شده و در نهایت سلامت قلب را تضمین می کند .


این مقاله شاید جالب باشد: معرفی ورزش های بدون توپ


انواع یوگا:

 • وینیاسا (Vinyasa)
 • آینگار (Iyengar)
 • آشتانگا (Ashtanga)
 • ینی (Yini)
 • آناندا (Ananda)
 • آنوسارا (Anusara)
 • بیکرام (Bikram)
 • اینتگرال (Integral)
 • کالی ری تری (Kali Ray Tri)
 • کریپالو (Kripalu)
 • فارست (Forrest)
 • کندالینی (Kundalini)
 • شیواناندا (Sivananda)
معرفی ورزش کبدی و بررسی تاریخچه، قوانین و روش بازی

گرچه سبک‌ های مختلف این ورزش برای سطوح مختلف و تناسب اندام می باشد ، ولی بسیار از ورزشکاران پیشنهاد می کنند که افراد نسبت به توانایی فردی خود این ورزش را انجام دهند تا از این طریق به بدن خود هیچ آسیب ای وارد نکنند . آشتانگا Ashtanga امروزه محبوب‌ ترین سبک این ورزش در غرب است و شبیه یکی از سبک‌ های کلاسیک می باشد . در زبان سانسکریت کلمه آشتانگا به معنی هشت پا می باشد ، که به هشت اندام یوگا اشاره دارد .

انواع یوگا

معنی Vinyasa چیست؟

معلمان در کلاس‌ های یوگا ، اغلب دانش آموزان را به انجام وینیاسا تشویق می کنند که مجموعه‌ ای از موقعیت‌ هاست . وینیاسا به معنای پیشرفت تدریجی یا سیستم تنفس است . این جریان در یوگا مرتبط با تنفس و انرژی است که به دانش آموختگان کمک می کند تا تنش را از بین برده و از شیوه‌ های ذهنی و احساسی نوین بهره‌مند شوند .

احتیاط‌ های لازم در مورد یوگا

یوگا حتی برای افراد مسن و دارای معلولیت امن و مطمئن است . با این وجود هنگام شروع ، احتیاط کنید . موسسه ملی بهداشت توصیه می‌ کند افراد دارای فشار خون بالا ، آسم ، سیاتیک ، و زنان باردار قبل از شروع این ورزش حتما با پزشک خود مشورت کنند . بهتر است برای انتخاب یک سبک یوگا با پزشک خود که یک منبع قابل اطمینان است صحبت نمایید .


این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: معرفی ورزش های زمستانی در ایران


در هر موقعیت کلاس یوگا برگزار کنید .

یکی از ورزش هایی که می توانید در هر جا انجام دهید یوگا می باشد . این ورزش به دلیل نوع فعالیت های که دارد می توان آن را در منزل و یا پارک انجاد داد . اگر با حرکات آن آشنایی کامل ندارید توصیه می شود با استفاده فیلم های موجود که در فضایی مجازی موجود است با حرکات و روش های این ورزش آشنا شوید . بعد از مدتی خودتان نیز یکی از بهترین ورزشکاران یوگا خواهید بود .

معرفی ورزش های بدون توپ

نکات مهم در یوگا

نکات مهم در یوگا
 • اجازه دهید مربی حرکاتتان را هدایت کند . اگر با این که مربی شما را لمس کند مشکلی ندارید از مربی بخواهید اشتباهاتتان را اصلاح نمایید.
 • تنفس عمیق در یوگا بسیار ضروری است و یک روش علمی دارد که به آن پراناما می گویند .
 • پیشرفت در یوگا قدم به قدم می باشد و بایستی صبر کنید .
 • لباس راحت و کشی استفاده کنید تا جلوی انعطاف بدن شما را نگیرد .
 • هنگام یوگا حتما آب فراوان بنوشید و بدون بطری آب به باشگاه نروید .

کلام پایانی

یکی از ورزش هایی که امروز همه دنیا به فواید و اثرات مثبت آن ایمان آورده اند یوگا است . این ورزش می تواند برای بسیاری از موارد مفید واقع شود . محققان یافته اند با انجام حرکات ورزشی یوگا ، شما می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید . همچنین در انجام امور تمرکز تان افزیش خواهد یافت . این دو مورد که ذکر شده است یکی از دست نیافتنی ترین مواردی است که همه ما به آن علاقه داریم .


همچنین بخوانید:درباره ورزش والیبال


در زمان انجام حرکات ورزشی یوگا ، به طور ناخود آگاه استرس ها و اضطراب در شما کاهش یافته و به مرور زمان تمرکز حواس را تجربه خواهید کرد . افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند و نمی توانند به طور کامل در بین جمع صحبت نمایند ، بعد از مدتی این تجربه را خواهند داشت که در بین عده کثیری سخنرانی کنند .

سخن پایانی

شما در این مقاله با یوگا آشنا شدید.همچنین از فواید یوگا آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://b2n.ir/u79587https://tinyurl.com/mh96tvw9
https://u.to/pKEVHAhttps://cutt.ly/ODvTjO5
https://zi0.ir/tD0CDhttp://tny.im/rJW

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا