فوتبال چیست؟

این روز‌ها کمتر کسی وجود دارد که نداند ورزش فوتبال چیست و یا حداقل یک‌بار مسابقات آن را ندیده باشد. فوتبال اولین ورزش محبوب در کل جهان است که تعداد دنبال‌کنندگان آن به میزان حدودیِ 1 میلیارد نفر در جهان می‌رسد؛ اما این آمار مربوط به نوعی از فوتبال است که به نام «فوتبال متحد» یا «soccer» شناخته می‌شود. همان ورزشی که در ایران به آن فوتبال می‌گوییم.

جالب است بدانید که واژۀ انگلیسی بازی فوتبال (soccer)، در حقیقت ترکیبی است برای دو کلمه به معنای بخشی از کلمۀ «اتحادیه» و «گر» به معنای انجام دهنده که نتیجۀ آن کلمه‌ای مشابه کلمۀ «اتحادگر» به معنای کسی است که در اتحادی برای رسیدن به هدفی قرار دارد؛ و این به معنای واقعیِ کلمه، درواقع نشانگر اهمیت و نقش کلمۀ اتحاد در ورزش فوتبال است(که متأسفانه این روزها توسط برخی از بازیکنان زیر پا گذاشته می‌شود). اگر خلاصه بخواهیم بگوییم، ورزش فوتبال به معنای اتحاد است.


برای مطالعه بیشتر: معرفی ورزش های بدون توپ


ورزش فوتبال چیست

ورزش فوتبال به شیوه‌ای که ما ایرانیان با آن آشنا هستیم، چیزی نیست ‌به‌جز ورزشی که به‌شکل تیمی یا گروهی انجام و اداره می‌شود؛ اما این تمام ماجرا نیست. اصلیت چیزی که ما به آن فوتبال می‌گوییم، در حقیقت نوعی از فوتبال است. شاید این گیج‌کننده برسد، اما همین‌طور است. به‌صورت کلی، ما انواعی از ورزش‌هایی داریم که نامشان فوتبال است اما نوع انجام دادنشان، نوع قوانین، توپ مورد استفاده در آن‌ها و… با یکدیگر متفاوت است. در واقع ورزش فوتبال خانواده‌ای از ورزش‌های تیمی است که هدفشان به‌ ثمر رساندن گل است.

ورزش فوتبال چیست

فوتبالی که در ایران انجام می‌شود و بسیار هم محبوب است، همان نوع «فوتبال متحد» است که در ابتدای متن به آن اشاره کردیم. در این نوع از فوتبال که ما از این به بعد اختصاراً به آن فوتبال می‌گوییم، توپ مورد استفاده، توپی کروی شکل است. این توپ کروی بین دو تیم 11 نفره آن‌قدر می‌چرخد تا به گل برسد؛ و بعضی مواقع هیچ‌کدام از دو تیم به این هدف دست پیدا نمی‌کنند.

فوتبال آمریکایی چیست و چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با فوتبال اروپایی دارد؟

ورزش فوتبال

فوتبال در زمین چمنیِ مستطیلی شکلی برگزار می‌شود که در دو انتهای خود یک گل یا یک دروازه دارد. دو هدف اصلی در ورزش فوتبال دنبال می‌شود:

 • حرکت دادن توپ از خط دروازه به داخل دروازه و کسب امتیاز که به آن گل می‌گویند.
 • دورنگه‌داشتن تیم مقابل از دروازه و زدنِ گل به تیمِ خودی.

در نهایت تیمی که تعداد گل بیشتری را به ثمر برساند، برندۀ بازی است.


این مقاله شاید جالب باشد: درباره ورزش والیبال


ورزش فوتبال طبق مجموعه‌ای از قوانین انجام می‌شود که تحت عنوان «قوانین بازی» شناخته می‌شوند. یکی از آن قوانین نیز مربوط به اندازۀ توپ فوتبال هستند. توپ فوتبال در 5 سایزمختلف (سایز 1 الی 5) مورد استفاده قرار می‌گیرد که کوچک‌ترین سایز آن (سایز 1) برای تمرینات بسیار مناسب است. سایزهای دیگر آن به‌جز سایز 5، تقریباً برای سنین 3 تا 12 سال استفاده می‌شود؛ و سایز 5 آن برای سنین تقریباً 12-13 سال به بالا در بازی فوتبال استفاده می‌شود.

نمونۀ دیگری از قوانین این ورزش، این است که بازیکنان مجاز به لمس توپ با دست و یا با بازو در هنگام بازی نیستند؛ به‌جز دروازه‌بان در محوطۀ جریمه و به‌جز زمان پرتاب اوت که آن‌هم با قوانین خاص خودش انجام می‌گیرد.

ورزش فوتبال ایران

ورزش فوتبال در ایران نیز همانند جهان، پرطرفدارترین و محبوب‌ترین ورزشی است که وجود دارد. ورزش فوتبال دهه‌هاست که بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی بسیار از هم‌وطنان ما شده است؛ به‌طوری که در مدارس، دانشگاه‌ها، زمین‌های خاکی، آسفالت و… در سراسر کشور بازی می‌شود.

دو باشگاه فوتبال اصلی در کشور به‌عنوان دو قطب اصلی فوتبال کشور شناخته می‌شوند:

 • باشگاه فوتبال استقلال
 • باشگاه فوتبال پرسپولیس (پیروزی)
تیم ایران

ورزش فوتبال ایران

مخاطبان ورزش فوتبال در ایران بیشتر دنبال‌کنندۀ بزرگ‌ترین سطح مسابقات حرفه‌ایِ فوتبال در کشور هستند که با نام لیگ برتر ایران (خلیج فارس) شناخته می‌شود. این لیگ در سال 1380 اولین دورۀ خود را با شرکت 14 تیم به شکل رسمی شروع کرد؛ و اکنون با حضور 16 تیم به کار خود ادامه می‌دهد؛ و اطلاعات تمامی این تیم‌های در جدولی به نام جدول لیگ برتر نوشته می‌شود. اطلاعات این جدول شامل موارد زیر است:

 • نام تیم‌های لیگ‌برتری
 • تعداد بازی‌ها
 • تعداد برد‌ تیم‌ها
 • تعداد مساوی‌ها
 • دفعات باخت‌ها
 • گل‌های زده‌شده
 • گل‌های خورده
 • تفاضل گل‌ها
 • امتیاز کل
فیفا اجازه داد: بازی دوستانه روسیه مقابل ازبکستان

رده‌بندی تیم‌ها در جدول این لیگ، بر اساس امتیازی است که در هر فصل کسب کرده‌اند.

همۀ بازی‌ها حتی‌المقدور از طریق پخش زنده مسابقات فوتبال برای مردم پخش می‌شوند. همچنین در صورت امکان نیز از طریق رادیو نیز قابل شنیدن هستند. این بازی‌ها در شبکۀ ورزش نیز پخش می‌شوند و در این شبکه به‌صورتی اختصاصی به مسائل ورزش و فوتبال پرداخته می‌شود. برای پخش همگی مسابقات فوتبال نیز می‌توانید آن‌ها را به صورت آنلاین جستجو کرده و از دیدن آن‌ها لذت ببرید.

ورزش فوتبال در ایران تحت نظارت بالاترین مرجع قانونی به نام «فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران» به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این فدراسیون همچنین نظارت خود را بر ورزش‌های دیگری چون فوتسال و ورزش فوتبال ساحلی اعمال می‌کند.


بیشتر بخوانید،بیشتر بدانید: معرفی ورزش های زمستانی در ایران


آیا می‌توان در خانه فوتبال بازی کرد؟

انجام دادن ورزش فوتبال در خانه، طبیعی است که عملاً ممکن نیست؛ اما تمرین‌هایی از فوتبال هستند که می‌توانید آن‌ها را در فضایی مناسب در خانه با رعایت نکاتی، انجام دهید. این حرکات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تمرین دریبل با مخروط
 • شوت فقط با یک‌بار لمس توپ
 • تمرین هد زد

1-تمرین دریبل با مخروط

یکی از بهترین تمرینات فوتبالی که می‌توانید در خانه انجام دهید، یک تمرین پایه و اولیه به نام دریبل با مخروط است که اول با آن شروع کنیم. برای انجام این تمرین فقط به حیاط خانه، یک توپ فوتبال و چند عدد مخروط نیاز دارید. سه مخروط را در یک خط یا به شکل مثلث قرار دهید. سعی کنید که فاصلۀ آن تقریباً به‌ اندازۀ فاصلۀ پاها باشد. سپس به‌راحتی توپ را بین مخروط‌ها دریبل کنید.

پورقاز: شجاع، مرتضی و حسین رفقای من هستند

2-شوت فقط با یک‌بار لمس توپ

ازآنجایی که سرعت و دقت بالا در ورزش فوتبال اهمیت زیادی دارد، شک و تردید می‌تواند خراب‌کنندۀ موقعیت‌های خوب باشد. با یک‌بار لمس توپ می‌توانید از تردیدکردن خلاص شوید. تردید همان چیزی است که باعث از بین رفتن یا از دست رفتن موقعیت‌های مناسب می‌شود و تمرین این حرکت به شما امکان می‌دهد که فقط با یک‌بار لمس توپ، آن را شوت کنید.

3-تمرین هدزدن

هد زدن تمرین فوق‌العاده خوبی است که همیشه می‌توانید آن را انجام دهید؛ حتی وقتی که در خانه تنها هستید. یک روش عالی برای تمرین این حرکت، هد زدن به سمت دروازه است. شاید برایتان عجیب به نظر برسد اما نزدیک 20 درصد گل‌ها از طریق ضربۀ سر در به ثمر می‌رسند؛ و درنتیجه شما با تمرین این حرکت، می‌توانید 20 درصد احتمال گلزنیِ خود را افزایش دهید.

ورزش فوتبال برای کودکان

اگر می‌خواهید بدانید که ورزش فوتبال چه فوایدی دارد، آن را از دوران کودکی فرزندتان با یکدیگر بازی کنید تا ببینید در جوانی و میانسالیِ او، چه فواید فوق‌العاده‌ای بر وی خواهد داشت.

برای کودکان
 • یکی از اولین فوایدی که ورزش فوتبال برای کودکان دارد این است که اگر کودکی آن را با هم‌سن‌و‌سالانش انجام دهد، در درجۀ اول دوستانی پیدا خواهد کرد. برای بچه‌ها، داشتنِ دوستان، بخش مهمی از رشد اجتماعیِ آن‌ها محسوب می‌شود. تیم‌های فوتبال نه‌تنها فرصتی برای دوستیِ بچه‌ها فراهم می‌کنند، بلکه زمینه‌ساز صفاتی چون تعلق خاطر، ایجاد عزت نفس و اعتمادبه‌نفس خواهد بود و فضای امنی برای گفتگو در مورد مسائل دشوار را فراهم می‌آورد.
 • از فواید دیگری که ورزش فوتبال برای کودکان دارد می‌توان به طرح‌ریزیِ مهارت‌های زندگی در آن‌ها اشاره کرد. فوتبال بازی کردن شاید برای بچه‌ها صرفاً جنبۀ بازی کردن داشته باشد اما به آن‌ها کمک می‌کند مهارت‌های ارزشمند زندگی مانند سخت‌کوشی، تصمیم‌گیری، حل مسئله و ایجاد ارتباطات را پایه‌ریزی کنند.
 • فعال و سالم‌بودن از دیگر مزیت‌های ورزش فوتبال برای کودکان است. فوتبال برای کودکان یک فعالیت سرگرم‌کننده است که به آن‌ها کمک می‌کند تا تحرک داشته باشند.
زنده از دوحه- عجیب‌ترین شب جام جهانی

ورزش فوتبال آمریکایی

یادتان هست که پیش از این مختصراً به این موضوع اشاره کردیم که ورزش فوتبال انواعی دارد و یکی از انواع آن «فوتبال متحد» است؟ فوتبال آمریکایی نیز یکی از انواع دیگر ورزش فوتبال است. فوتبال آمریکایی با تماشاگرانی حدود 410 میلیون نفر در جهان، در بین 10 ورزش پرطرفدار جهانی قرار دارد.

ورزش فوتبال آمریکایی

یکی از بارزترین ویژگی‌های ورزشکاران این ورزش، نوع لباسی است که می‌پوشند. در فوتبال آمریکایی، ورزشکاران مجبور به استفاده از کلاه محافظ سر و محافظ مخصوص شانه هستند.

توپ ورزش فوتبال آمریکایی نیز شکل، اندازه، قطر و ویژگی‌های خاص خود را دارد. این توپ شکلی بیضی‌وار و زاویه‌دار دارد که وزن آن بایستی حداقل ۳۹۷ گرم و حداکثر ۴۲۵ گرم باشد. با توجه به اینکه سایزهای مختلفی از این توپ در بازار موجود است، قطر آن می‌تواند از 30 تا 54 سانتی‌متر متفاوت باشد

تاریخچه فوتبال

محبوبیت فوتبال، با استعمار به اوج خود رسید. همان‌طور که انگلیسی‌ها از طریق استعمار این بازی را با خود به گوشه‌گوشۀ دنیا بردند.

تاریخچه

ورزش فوتبال در ایران برای بار اول به شکلی رسمی در سال 1278 در مسجد سلیمان شروع شد. در آن زمان، برای استخراج نفت کارگرانی انگلیسی در مسجد سلیمان اقامت داشتند و آن‌ها بودند که این ورزش را به ایران رساندند.

خلاصه قوانین فوتبال

قوانین فوتبال بسیار متعدد هستند و شامل مواردی چون تعداد بازیکن فوتبال هر تیم، اندازۀ زمین فوتبال، زمان بازی، میزان استراحت و… می‌شوند که در این بخش به‌طور خلاصه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

برخی از قوانین به‌قدری مشهود هستند که هر طرفدار فوتبالی می‌تواند با مشاهدۀ چند بازی به آن‌ها پی ببرد؛ مانند موارد زیر:

یکی از آن‌ها این است که هیچ‌کدام از بازیکنان در حین بازی حق لمس توپ با دست را ندارند به جز دروازه‌بان‌ها در محوطۀ جریمه و کسانی که قصد پرتاب توپ برای اوت را دارند.

مدت زمان انجام بازی فوتبال، دو نیمۀ 45 دقیقه‌ای است که پس از آن در صورت لزوم وقت اضافه‌ای نیز تعیین می‌شود.

صفایی: ترابی خودش می‌‎داند چه گفت!

زمان استراحتی که برای بین دو نیمۀ بازی فوتبال در نظر گرفته‌اند 15 دقیقه می‌باشد.

قوانین دیگری نیز هستند که هر علاقه‌مندی می‌تواند با مطالعه به آن‌ها پی ببرد؛ مانند موارد زیر:

تعداد بازیکنان داخل زمین برای هر تیم بایستی حداکثر 11 نفر باشد.(با در نظرگرفتن دروازه‌بان)

تعداد داوران در حین بازی 3 نفر هستند که یک داور در وسط زمین و دو داور دیگر در کناره‌های زمین قرار دارند. علاوه بر این یک داور ذخیره نیز در نظر گرفته می‌شود.

خلاصه قوانین فوتبال

اندازه‌ای که برای طول زمین فوتبال در نظر گرفته می‌شود بین 90 تا 120 متر است و میزان عرض آن نیز بایستی بین 45 الی 90 متر باشد. این میزان طبیعتاً بایستی به نسبت طول زمین در نظر گرفته شود.

توپ فوتبال بایستی گرد و به شکل کره باشد و مواد آن طوری ساخته شده باشد که در استانداردترین حالت ممکن، آسیبی به بازیکنان نرساند.

قوانین فوتبال بانوان در ایران دارای تفاوت‌هایی با قوانین جهانی است. برخی از این تفاوت‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • بانوان فوتبالیست موظف هستند در حین بازی حجاب خود را به‌صورت کامل رعایت کنند و لباس‌های آستین‌دار بلند و پوشش سر کاملی داشته باشند.
 • به دلیل رعایت شئونات، فوتبال بانوان بدون تماشاگر برگزار می‌شود.
خلاصه قوانین فوتبال

بازی فوتبال آنلاین

این‌روزها با پیشرفت هرچه بیشتر تکنولوژی‌های ارتباطی و گسترش اینترنت، بسترهای زیادی برای بازی‌های آنلاین ایجاد شده است که فوتبال نیز شامل آن‌ها شده است. بازی‌های فوتبال آنلاینی وجود دارند که کاربران می‌توانند بدون نیاز به نصب برنامه‌ای و با میزان حجم مصرفی اینترنت بسیار کمی، از آن‌ها لذت ببرند. برخی از این بازی‌ها کاملاً رایگان هستند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ورزش فوتبال آشنا شدید.همچنین از قوانین و نکات ورزش آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://u.to/c00RHAhttps://tinyurl.com/yc5me7j2
https://zi0.ir/9xzBKhttps://cutt.ly/TScWRga
https://is.gd/kFDDYohttps://b2n.ir/z73060

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا