مشخصات زمین بسکتبال چگونه است وکاربردهای آن چیست؟

بسکتبال یک ورزش تیمی پر طرفدار است که سالانه لیگ های بین المللی زیادی را برگزار می کند. این ورزش بین دو تیم پنج نفره شکل می گیرد که هر کدام از تیم ها سعی در انداختن توپ درون سبد تیم مقابل دارد تا امتیاز به دست آورد. هر تیمی که امتیاز بیشتری به دست آورد برنده مسابقه می شود. این بازی درون یک زمین مستطیل شکل برگزار می شود و مشخصات زمین بر اساس استاندارد های FIBA تعیین می شود. ابعاد زمین بسکتبال در لیگ های مختلف با هم دیگر فرق می کنند و یکی نیستند اما علائم و قوانین همه بازی ها به یک شکل می باشد. در این مقاله می خواهیم مشخصات زمین بسکتبال را در لیگ های بین المللی بررسی کنیم.


برای مطالعه بیشتر: معرفی ورزش کبدی و بررسی تاریخچه، قوانین و روش بازی


مشخصات زمین بسکتبال

فدراسیون بین المللی بسکتبال در سال 1932 میلادی تاسیس شد. مدیریت و برنامه ریزی های مسابقات جهانی و فرامرزی بسکتبال و بازی های بسکتبال 3×3، توسط فدراسیون انجام و برگزار می شود و در زمان مسابقات تجهیزات ورزشی بسکتبال توسط فدراسیون تهیه می شود.
مشخصات و ابعاد زمین فوتبال به نوع لیگ بستگی دارد و طول عرض زمین های مسابقه بسته به این لیگ ها تغییر می کند. به عنوان مثال می توان گفت زمین بسکتبالی که برای نوجوانان تعبیه شده کوچکتر از زمین مسابقات حرفه ای برای بزرگسالان است. این موضوع ربطی به علامت گذاری های زمین ندارد و قوانین و علائم در همه مسابقات یکسان است.

مشخصات زمین بسکتبال

مشخصات زمین 3×3 بسکتبال

بسکتبال 3×3 از خیابان ها الهام گرفته شده و ریشه و اصالت آن از بازی های خیابانی آمده و در یک زمین با طول 11 متر و عرض 15 متر و تنها با یک سبد برگزار می شود. در این زمین بسکتبال علائم و نشانه های زمین بسکتبال معمولی استفاده شده است و شامل خط پرتاب آزاد، خط دو امتیازی و نیم دایره بدون شارژ زیر سبد است. می توان گفت نصف زمین بسکتبال معمولی می تواند زمین بسکتبال خیابانی باشد.

برزای: مطمئن باشید هنوز مدعی قهرمانی هستیم

بیشتربخوانید،بیشتربدانید: بررسی قوانین و آموزش فوتبال ساحلی


ابعاد زمین بسکتبال های مینی

ابعاد زمین بسکتبال مینی می‌تواند متفاوت باشد اما ابعاد پیشنهادی عبارتند از: 12×22 متر، 11×20 متر،10×18 متر، 9×16 متر و 8×14 متر است. خطوط زمین 5 سانتی متر ضخامت دارد و رنگ آن با رنگ پس زمینه متفاوت می باشد.

1- ابعاد زمین بسکتبال

ابعاد28 در 15 متر می باشد و این زمین بدون مانع و مسطح است. خطوطی که نواحی مختلف زمین را مشخص کرده است با رنگ سفید کشیده می شود و ضخامت آن 5 سانتی متر است البته به طوری که کاملا واضح باشد. خط هایی که دور تا دور زمین کشیده شده است جزء زمین مسابقه حساب نمی شود و اگر روی خط بروید به این معناست که از زمین خارج شدید. نیمکت بازیکنان ذخیره با دو خط مشخص می شود و خارج از محوطه قرار دارد. زمین بسکتبال با خطوط فرضی شامل خط های جانبی یا طولی و خط های انتهایی یا خط عرضی، مشخص می شود.


درباره ی یوگا چیست ؟ همه چیز درباره فواید یوگا چه می دانید؟


2- مناطق محدود شده زمین بسکتبال

مناطق محدود شده مستطیل هایی هستند که توسط خط انتهایی، خط پرتاب آزاد و دو خط عمود بر این دو خط مشخص می شوند. این خط ها بجز خط انتهای زمین جزء منطقه محدود شده به حساب می آیند. عرض این مستطیل 4.9 متر می باشد. حتما باید سطح داخلی مناطق محدود شده باید به یک رنگ باشند.

 مناطق محدود شده

3- محدوده سه امتیازی

وقتی بازیکن بیرون از بخش تیم حریف توپ را به درون سبد پرتاب می کند، آن امتیاز 3 امتیاز محسوب می شود. بخش تیم حریف نزدیک سبد قرار دارد و توسط دو خط عمود بر خط انتهایی (هر یک با فاصله ۰/۹۰ متری از خط جانبی) و قوسی با شعاع ۶/۷۵ که مرکز آن روی زمین و دقیقا زیر سبد است، مشخص می‌شود. فاصله نقطه‌ی مرکزی قوس، از لبه داخلی نقطه مرکزی خط عرضی، ۱/۵۷۵ متر است. این قوسی که مطرح شده است، جزء منطقه سه امتیازی به حساب نمی آید.

باورنکردنی: هوادار شوم عامل شکست فرانسه! (عکس)

بیشتربخوانید: خلاصه قوانین جدید بسکتبال


4- خط پرتاب آزاد

این خط باید موازی با خطوط انتهای زمین بسکتبال به گونه ای رسم شود که فاصله لبه دور تر تا لبه داخلی خط انتهای زمین 5.8 متر فاصله داشته و طول آن 3.6 متر باشد. نقطه‌ی مرکزی خط پرتاب آزاد، باید روی خط فرضی اتصال دهنده دو مرکز خطوط انتهایی قرار گیرد.

خط پرتاب آزاد

5- خط پرتاب به داخل

دو خط با طول ۱۵ متریی در بیرون زمین بسکتبال مسابقه و در روبه رو میز داوران رسم می ‌شود، به شکلی که لبه بیرونی این خطوط از لبه داخلی نزدیک ‌ترین خط انتهایی ۸/۳۲۵ متر فاصله داشته باشد.


این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: ورزش در آب و فواید فوق‌العاده آن


6- نیم دایره بدون شارژ

این منطقه یک نیم دایره می باشد که در زیر سبز قرار دارد. شعاع این نیم دایره 1.25 طول دارد. دو انتهای نیم دایره، توسط دو خط موازی با خط‌ های کناری زمین به خط عرضی زمین وصل می ‌شود.


این محتوای مفید را مطالعه کنید: معرفی ورزش های بدون توپ


سبد بسکتبال

سبد بسکتبال
  • سبد بسکتبال از دو قسمت حلقه و تور تشکیل می‌شود. جنس حلقه از فولاد است و حداقل ۶/۱ سانتیمتر و حداکثر ۲ سانتیمتر ضخامت دارد.
  • قطر داخلی حداقل ۴۵ سانتیمتر و حداکثر ۷/۴۵ سانتیمتر است و به رنگ نارنجی رنگ آمیزی می‌گردد.
  • در قسمت تحتانی حلقه گیره‌هایی برای نصب تور وجود دارد، بطوریکه انگشت داخل آن‌ها نرود. حلقه باید محکم به تخته وصل شود تا هنگام اعمال فشار بر حلقه، فشار به روی تخته منتقل نگردد.
  • ارتفاع حلقه از سطح زمین باید ۵۰/۳ متر و فاصله حلقه تا تخته ۱۵ سانتیمتر باشد.
  • تور‌ها از نخ سفید رنگ بافته می‌شوند و حداقل ۴۰ سانتیمتر و حداکثر ۴۵ سانتیمتر بلندی دارند و از زیر حلقه آویزان می‌گردند.
  • تور باید دارای ۱۲ حلقه برای اتصال به سبد باشد و لبه‌های تیز نداشته باشد و انگشت به داخل آن فرو نرود.
  • بافت تور به گونه‌ای است که توپ هنگام عبور از آن، مکث کوتاهی می‌کند.
فلیک: این جام جهانی، جام بازی دفاعی بود

همچنین بخوانید: معرفی ورزش های زمستانی در ایران


سخن پایانی

شما دراین مقاله با مشخصات زمین بسکتبال چگونه است وکاربردهای آن چیست آشنا شدید .همچنین از مشخصات و کاربرد های آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا