نماد سایت خبر ورزشی

چگونه به کودکان یوگا آموزش دهیم؟+ آموزش بازی ها و حرکت‌های تمرینی دریوگا برای کودکان

یوگا برای کودکان

اگر تمرین آرامبخش یوگای شما توسط کودک خشمگین‌تان متوقف شده است، شاید زمان آن فرا رسیده که یوگای خود را به یک جلسه‌ی خانوادگی تبدیل کنید. آموزش یوگا به کودکان نه تنها کار سختی نیست بلکه بسیار ارزشمند است. تحقیقات نشان داده‌اند که یوگا باعث بهبود حال جسمی و روحی می‌شود و می‌تواند به کودکان کمک کند با استرس مقابله کرده و یاد بگیرند چگونه احساساتشان را مدیریت کنند.کلید علاقه‌مند کردن کودکان به یوگا چیست؟ آن را به بازی تبدیل کنید. در حالی که افراد بزرگسال می‌‌توانند با جدیت روند یادگیری یوگا را دنبال کنند، اما کودکان اغلب دوست دارند یوگا سبک، سرگرم‌کننده و لذت‌بخش باشد. در این مطلب از دیجی‌کالا مگ، چگونگی آغاز آموزش یوگا به کودکان و چند حرکت ساده را بررسی خواهیم کرد.

آموزش یوگا به کودکان چگونه است؟

کودکان از چه زمانی باید یوگا را آغاز کنند؟

در حالی که نشان داده شده است که بسیاری از کودکان توانایی انجام حرکت کودک خوشحال به صورت کامل را دارند. چهار سالگی و بالاتر زمانی است که کودکان آماده‌ی آغاز یک تمرین سرگرم‌کننده هستند. تمرین‌های تنفسی یوگا ابزار بسیار خوبی برای آرام کردن اضطراب‌هایی است که کودکان بزرگ‌تر ممکن است در مسیر رشد و بلوغ تجربه کنند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فواید ژیمناستیک برای کودکان را بخوانید.

چه ابزاری برای این کار نیاز است؟

برای شروع آموزش یوگا به کودکان به هیچ ابزار، لباس یا موقعیت مکانی خاصی نیاز ندارید. در صورتی که شما و کودکان تصمیم به تمرین منظم گرفتید، می‌توانید از وسایل مخصوص یوگا مانند مت و سایر تجهیزات آن استفاده کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله همه چیز درباره فواید یوگا را بخوانید.

برای یوگا چه لباسی بپوشیم؟

کودکان باید لباس راحتی بپوشند که بتواند به راحتی در آن حرکت کرده و بالا و پایین شوند.

کجا باید یوگا انجام دهیم؟

مکانی را پیدا کنید که فضای کافی برای دراز کشیدن داشته باشد. فرقی نمی‌کند که این فضا بیرون از منزل یا داخل منزل باشد. اگر فضای کافی هم ندارید، نگران نباشید زیرا می‌توانید برخی حرکت‌ها و تمرین‌های تنفسی یوگا را در تختخواب انجام دهید. برای تمرکز بیشتر و کاهش عامل‌هایی که منجر به حواس‌پرتی می‌شوند، تلویزیون را خاموش کرده و در را ببندید.

باید به دنبال چه چیزی باشید؟

کودکان در مقایسه با بزرگسالان انعطاف‌پذیری بیشتری دارند و اغلب حرکت‌هایی را انجام می‌دهند که بسیار پیچیده هستند و بزرگسالان آرزو می‌کنند که کاش می‌توانستند آن‌ها را انجام دهند. به کودکان یادآوری کنید که در صورتی که احساس درد داشتند، باید انجام دادن حرکت را متوقف کنند. این بخشی از توسعه‌ی آگاهی از بدن خود و استفاده از آن دانش برای مسیریابی تمرینشان است.

چگونه می‌توانیم کودکان را به انجام یوگا تشویق کنیم؟

یوگا را به بهترین حالت ممکن در یک برنامه بگنجانید. به عنوان مثال، کودک خود را به انجام یکی از تمرین‌های تنفسی هنگام آماده شدن برای خواب در تختشان تشویق کنید.این مقاله ورزش های آبی فوق العاده را بخوانید. هر چقدر بیشتر این کار را انجام دهید، بعدها در زندگی به یک عادت برای آن‌ها تبدیل خواهد شد. نیازی نیست که این تمرین به صورت رسمی انجام شود، بلکه می‌تواند فقط به صورت چند لحظه تنفس عمیق باشد.

حرکت‌های یوگا برای کودکان

به خاطر داشته باشید در صورتی که کودکان حرکت‌ها را به صورت کامل و عالی انجام ندهند، مشکلی وجود ندارد، این کار فقط به منظور سرگرمی و حرکت دادن بدن است.

حرکت درخت (Vrikshasana)

این حرکت ایستاده، تعادل و هماهنگی را ترکیب کرده و به شما و کودک کمک می‌کند روی بهبود تمرکز خود کار کنید. برای انجام این حرکت به صورت زیر عمل کنید:

حرکت سگ سر پایین (آدوموکهاشوان آسانا) دریوگا برای کودکان

این یک حرکت اساسی یوگا است که به افزایش انرژی و تمرکز کمک کرده و روی کشش پشت ساق پا کار می‌کند. برای انجام این حرکت به صورت زیر عمل کنید:

پیشنهاد: سعی کنید بلند کردن هر کدام از پاها را هم امتحان کنید، برای انجام حرکت سگ سه پا، هر بار یکی از پاها را بلند کنید.

حرکت گربه-گاو در یوگا برای کودکان

این حرکت به کشش ستون فقرات و شکم کمک کرده و می‌تواند به ارتباط حرکت بدن با تنفس هم کمک کند. برای انجام این حرکت به صورت زیر عمل کنید:

حرکت عقاب (گارودآسانا)

این حرکت برای تمرکز، هماهنگی و تعادل بسیار خوب است و همچنین به باز شدن مفصل‌ها هم کمک می‌کند. برای انجام این حرکت به صورت زیر عمل کنید:

حرکت جنگجوی ۲ (ویرابادراسانا ۲)دریوگا برای کودکان

این حرکت یکی از بهترین‌ها برای ایجاد اعتماد به نفس در یوگا برای کودکان است و می‌تواند در حالی که عضلات لگن و باسن را باز می‌کند، به تقویت ساق پا و قسمت مرکزی بدن کمک کند. برای انجام این حرکت به صورت زیر عمل کنید:

حرکت کودک خوشحال (آناندا بالاسانا)دریوگا برای کودکان

این یک حرکت خیلی خوب آرامبخش است که باعث کشش ران‌ها و ستون فقرات می‌شود. برای انجام این حرکت به صورت زیر عمل کنید:

بازی‌ها و تمرین‌های تنفسی یوگا برای کودکان

کودکان بازه‌ی توجه کوتاهی دارند؛ بنابراین به جای برگزاری کلاس طولانی مدت، سعی کنید حرکت‌های یوگا و تمرین‌های تنفسی را به صورت بازی با هم ترکیب کنید. همچنین در صورتی که یکی از آن‌ها مفید نبودند و کارایی نداشتند، به حرکت بعد بروید.

یوگا فریز دنس (Freeze Dance): به کودک خود اجازه دهید آهنگی که دوست دارد با آن برقصد را انتخاب کند. با آن آهنگ برقصید و به صورت تصادفی پخش آن را متوقف کنید. همه‌ی افرادی که در بازی هستند، باید پس از متوقف شدن آهنگ یکی از حرکت‌های یوگا را انجام دهند. در صورتی که چند کودک بازی می‌کنند، می‌توانید آن را به صورت بازی حذفی انجام دهید. البته می‌توانید بازی را به صورت عادی هم ادامه دهید و نیازی نیست که به صورت رقابتی باشد.
نکته: به کودکان تصاویر حرکت‌های یوگا را بدهید و اجازه دهید که آن‌ها معلم باشند. در صورتی که به آن‌ها این امکان را بدهید که به شما چگونگی انجام حرکت‌ها را نشان دهند، اعتماد به نفسشان بیشتر می‌شود.

تمرین‌های تنفسی برای آرام شدن

تنفس شکمی: این تکنیک تنفس دریوگا برای کودکان به کاهش استرس، اضطراب و نگرانی به ویژه قبل از خواب کمک می‌کند.یک حیوان عروسکی را روی شکم کودک خود قرار دهید. همزمان با دم، عروسک روی شکم‌شان بالا می‌آید و با بازدم، عروسک پایین می‌رود.این کار را ۵ بار انجام دهید.

تنفس زنبور عسل: لرزش می‌تواند بسیار آرام‌بخش باشد. می‌توانید این کار را در حالت نشسته یا دراز کشیده انجام دهید.به کودک خود بگویید تنفس آرامی را از طریق بینی‌اش انجام دهد. تا ۴ بشمارید.از کودک خودک بخواهید با لب‌های بسته در حالی که صدایی مانند زنبور عسل تولید می‌کند، نفس خود را بیرون دهد.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با آموزش یوگا به کودکان آشنا شدید.همچنین از حرکت های تمرینی آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری داریدآن را درکامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

خروج از نسخه موبایل