خلاصه قوانین جدید بسکتبال

می دانیم که در هر ورزشی علاوه بر تاکتیک، تکنیک و خلاقیت های فردی بازیکنان عوامل دیگری نیز در افزایش هیجانات یک بازی و مسابقه تاثیر گذار است و آن اجرای صحیح قوانین و مقررات توسط تیم داوری است. در مقالات قبلی پیرامون تاریخچه ورزش بسکتبال مطالبی را عنوان نمودیم در این قسمت بر آن شدیم تا قوانین بازی بسکتبال را در اختیار علاقمندان به این ورزش پر هیجان قرار دهیم با ما همراه باشید.


برای مطالعه بیشتر: ورزش در آب و فواید فوق‌العاده آن


تعریف بازی بسکتبال

بازی رسمی بسکتبال توسط دو تیم شامل هر تیم ۵ بازیکن انجام می پذبرد که هدف هر یک از تیم ها به به گردش در آوردن توپ و قرار دادن آن در سبد تیم مقابل (گل زدن) و جلوگیری از قرار گرفتن توپ (گل خوردن) درسبد تیم خود است. لازم به ذکر است که توپ را می توان با پاس دادن، غلتاندن، شوت و یا دریبل زدن بازیکن حریف به حرکت درآورد.


بیشتر بخوانید: فواید ورزش والیبال برای بدن


ابعاد و اندازه زمین بسکتبال

زمین رسمی بازی بسکتبال مستطیل شکل و سطح کف آن از پارکت سخت تهیه و ساخت می شود. طول استاندارد زمین بسکتبال ۲۸ متر و عرض آن ۱۵ متر می باشد که خطوط زمین با رنگ سفیدی به پهنای ۵ سانتی متر خط کشی می شود و ارتفاع سقف تا سطح زمین بایستی حداقل ۷ متر باشد و موانع اطراف زمین (تبلیغات دور زمین های ورزشی) باید در فاصله ۲ متری زمین بازی قرار داشته باشند.

ابعاد و اندازه زمین بسکتبال

لوازم و تجهیزات بازی بسکتبال

لوازم و تجهیزات اصلی مورد نیاز برای برگذاری بازی بسکتبال توپ، تخته و حلقه است .

آرتتا: فقط با شجاعت توانستیم به 3 امتیاز برسیم

توپ بسکتبال:

کروی شکل بوده و ازجنس چرم، لاستیک و با ترکیبی از مواد مصنوعی ساخته می شود که باید دارای محیطی بر ۷۸ سانتی متر و با وزن تقریبی بین ۶۰۰ الی ۶۵۰ گرم باشد. لازم به ذکر است که اندازه توپ( سایز ۷) که عنوان شد برای بازی بزرگسالان است و در رده سنی مختلف ابعاد و اندازه های توپ بسکتبال متفاوت است.


این مقاله شاید جالب باشد: فواید ورزش والیبال برای بدن


ابعاد تخته و حلقه بسکتبال:

استاندارد طول تخته ۱۸۰ سانتی متر و عرض آن ۱۲۰ سانتی است و همچنین مستطیل رسم شده در وسط تخته باید به طول ۵۹ سانتی متر و عرض ۴۵ سانتی متر باشد و فاصله بین حلقه تا تخته در ۱۵ سانتی متری تخته قرار گرفته باشد. قطر دهانه حلقه بسکتبال باید ۴۵ سانتی متر باشد به طوری که بتوان دو توپ (سایز ۷) را با کمی فشار از داخل آن عبور داد و ارتفاع بین حلقه و تور بین ۴۰ الی ۴۵ سانتی متر باشد. همچنین حلقه باید در ارتفاع ۳/۰۵ متر و سانتی متری از سطح زمین بر روی تخته نصب شده باشد.

تعداد بازیکنان و کادر فنی یک تیم بستکبال برای مسابقه

هر تیم بسکتبال برای مسابقه دارای ۱۲ بازیکن برای بازی در ۴ کوارتر ۱۰ دقیقه ای و همچنین یک مربی و کمک مربی است. بازی با ۵ بازیکن در هر تیم شروع شده و الباقی ذخیره محسوب می شوند و هر تیم یک بازیکن را به عنوان کاپیتان به داور معرفی تا در صورت لزوم داور با وی صحبت کند. همانطور که گفته شد بازی با ۵ بازیکن شروع می شود و با ۲ بازیکن قابل ادامه است که طوری که بازیکنان اخراج شوند و ۲ بازیکن حضور داشته باشند.

تعداد بازیکنان و کادر فنی یک تیم

قوانین مربوط به زمان ( Time) در مسابقه بسکتبال

قوانین مربوط به زمان ( Time) یک مسابقه بسکتبال در ۳ دسته : وقت بازی، وقت اضافه، و وقت استراحت قرار می گیرند.

وزیر ورزش: برای تیم ملی آرزوی برد می کنم

بیشتر بخوانید،بیشتر بدانید: فوتبال چیست؟


وقت بازی( Time to play):

همانطور که گفته شد زمان بازی بسکتبال شامل ۴ کوارتر ۱۰ دقیقه ای است که در هر کوارتر زمان مفید بازی اعمال می شود یعنی چنانچه توپ در جریان بازی قرار نداشته باشد زمان بازی متوقف خواهد شد و از اتلاف وقت مفید بازی جلوگیری می شود. کوارتر اول و دوم را نیمه اول بازی و گوارتر دوم و سوم را نیمه دوم بازی محسوب می شود در بین نیمه اول و دوم بازی ۱۵ دقیقه زمان استراحت منظور می شود و در بین کوارترها و وقت های اضافی بازی ۲ دقیقه وقت استراحت منظور خواهد شد.

وقت اضافه ( Over Time):

در بازی بسکتبال مساوی معنی ندارد و یک تیم باید به عنوان برنده تعین شود چنانچه در پایان وقت قانونی بازی (۴ کوارتر ۱۰ دقیقه ای) نتیجه بازی برابر باشد، وقت اضافی ۵ دقیقه ای اعمال می شود و چنانچه نتیجه مساوی تکرار شود آنقدر وقت اضافی تکرار خواهد شد تا یک تیم به امتیاز بالاتر دست یابد. در بین هر ۵ دقیقه وقت اضافه ۲ دقیقه بعنوان وقت استراحت در نظر گرفته می شود.

قوانین مربوط به زمان ( Time) در مسابقه

وقت استراحت ( Time out):

در بازی بسکتبال برای هر تیم درخلال نیمه اول ۲ وقت استراحت ۱ دقیقه ای و در نیمه دوم بازی در خلال آن ۳ وقت استراحت ۱ دقیقه قرار داده می شود که معمولا مربیان تیم ها از آن برای یادآوری نکات تاکتیکی و کاستن میزان حملات حریف استفاده می کنند. در وقت های اضافه بازی نیز حق استفاده از ۱ وقت استراحت ۱ دقیقه ای برخوردار هستند. بازی بسکتبال با جامپ بال از محوطه دایره وسط زمین آغاز می شود و در هر نیمه زمین ها عوض می شوند.

کی‌روش- نکونام، انتخابی برای به بن‌بست رسیدن!

به این ۳ نکته توجه داشته باشید:

 • چنانچه تیمی به صورت اتفاقی توپ را به سبد خود وارد کند امتیاز گل برای تیم حریف و کاپیتان آن منظور خواهد شد.
 • چنانچه بازیکنی توپی را عمدا وارد سبد خودی کند گل مورد قبول نبوده و امتیازی نخواهد داشت و اوت محسوب خواهد شد.
 • توپی که از قسمت زیر وارد حلقه شود نیز اوت محسوب می شود.

درباره ی معرفی ورزش های بدون توپ چه می دانید؟


قوانین بازی بسکتبال

قوانین بازی بسکتبال به دو دسته تخلفات در بازی و خطاها طبقه بندی می شوند که به شرح هر یک خواهیم پرداخت.

تخلفات در بازی بسکتبال

تخلفات در بازی بسکتبال ۶ مورد : تخلف ۳ ثانیه ، ۸ ثانیه ، ۲۴ ثانیه ، رانینگ ، دبل ، و پای پیوت محسوب می شوند که جریمه آنها از دست دادن مالکیت توپ و در اختیار گذاشتن توپ به تبم حریف است که به طور خلاصه به شرح هریک خواهیم پرداخت.

خلفات در بازی بسکتبال
 • تخلف ۳ ثانیه
 • تخلف ۸ ثانیه
 • تخلف ۲۴ ثانیه
 • تخلف رانینگ
 • تخلف دبل
 • تخلف پای پیوت

خطاهای بازی بسکتبال

در بازی بسکتبال ۹ مورد تعین شده است که در صورت بروز هر یک از آنها خطا محسوب و جریمه مخصوصخواهد داشت که به شرح هریک از این خطاها خواهیم پرداخت.


این محتوای مفید را مطالعه کنید: معرفی ورزش های زمستانی در ایران


 • خطای فردی
 • خطای غیر ورزشی
 • خطای طرفین
 • خطای تیمی
 • خطای فنی
 • خطای تماس با توپ بر روی حلقه
 • قانون پنج خطا
 • نیمه

شرح وظایف تیم داوری بسکتبال

در ورزش بسکتبال تیم داوری از ۵ نفر با مسئولیت های متفاوتی تشکیل می شود که به تشریح هر یک از اعضای تیم داوری و شرح وظایف آنها خواهیم پرداخت.

شرح وظایف تیم داوری

سر داور بازی:

وظیفه دارد لوازم و تجهیزات مورد استفاده تیم داوری مانند ساعت ها را چک کرده و مورد تائید قرار دهد. همینطور بازیکنان را کنترل نموده و از استفاده از اشیاء ی نظیر گردنبند، انگشتر، محافظ مچ، انگشتان و بازو … بازیکنان جلوگیری نماید.

خرداد 1402 - زمان اعلام قهرمان لیگ بیست و دوم

داور بازی:

اعلام و تشخیص وارد شدن توپ به داخل سبد از وظایف داور است. در مواقع خاص داور این اجازه را دارد که بازی را متوقف و سرداور را مطلع کند. معمولا اکثر داوران بازی ها را بر اساس اصول و مقررات تعین شده اداراه می کنند.


همچنین بخوانید: درباره ورزش والیبال


قوانین مربوط به لباس بازیکنان بسکتبال

برای بازی و یا مسابقه بسکتبال بازیکنان تیم بایستی از پیراهن و شورت هم رنگ و یک شکل استفاده کنند به طوری که قسمت جلو و پشت لباس ها (پیراهن و شورت) هم رنگ باشد. معمولا پیراهن های بازیکنان از اعداد ۴ الی ۱۵ شماره گذاری می شود که شماره های قسمت جلو پیراهن ۱۰ سانتی متر و شماره های پشت پیراهن به عرض ۲۰ سانتی متر طراحی و نصب شوند که برای تیم داوری و منشی بازی قابل رویت بوده و شماره ها نباید کوچکتر از اندازه تعین شده باشند. لازم به ذکر است که رنگ پیراهن باید متمایز از رنگ شماره باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با قوانین جدید بسکتبال آشنا شدید.همچنین از نکات مهم در بازی آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://b2n.ir/j63192https://tinyurl.com/v9r8sjxu
https://u.to/Y7IUHAhttps://cutt.ly/RDavniK
https://zi0.ir/0r4q9http://tny.im/rIz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا