بررسی قوانین و آموزش فوتبال ساحلی

فوتبال ساحلی با نام فوتبال شنی نیز شناخته می‌شود، نوعی از فوتبال است که در ساحل یا روی نوعی شن بازی می‌شود. در این مقاله قصد آموزش فوتبال ساحلی برای افرادی را داریم که هنوز آشنایی کاملی با آن ندارند. در حالی که فوتبال ساحلی معمولا در سواحل دریا بازی ‌می‌شود ولی ‌می‌توان این ورزش را در هر جایی انجام داد به شرطی که زمین پر از شن در آنجا وجود داشته باشد. فوتبال ساحلی ابتدا در برزیل و در شهر ریودوژانیرو مطرح شد.


برای مطالعه بیشتر: یوگا چیست ؟ همه چیز درباره فواید یوگا


آموزش فوتبال ساحلی

اولین مسأله‌ای که در آموزش فوتبال ساحلی باید بگوییم این است که فوتبال ساحلی و در کل ورزش فوتبال، ورزش پر هزینه‌‌ای نیست. تنها چیزی که در فوتبال ساحلی به آن نیاز دارید یک عدد توپ است و شن. اگر محل اقامت شما در نزدیکی دریا باشد که کار شما برای انجام این بازی بسیار ساده است.

آموزش فوتبال ساحلی

اندازه زمین در فوتبال ساحلی از فوتبال معمولی روی چمن بسیار کوچکتر است. در فوتبال ساحلی، هر تیم از پنج بازیکن از جمله دروازه بان تشکیل شده است. دروازه بان ‌می‌تواند از دستان خود استفاده کند ولی نمی‌تواند مستقیماً و با دست گلی به ثمر برساند. از آنجایی که در این نوع فوتبال بازیکنان ‌می‌توانند با پای برهنه بازی کنند، نیازی به کفش نخواهند داشت.با این حال، همه مجاز به پوشیدن محافظ مچ پا هستند.

از آنجایی که بازیکنان آموزش فوتبال ساحلی مجاز به پوشیدن کفش نیستند و داشتن یک توپ با چسبندگی خوب به آنها کمک می‌کند تا پای خود را به راحتی زیر توپ قرار دهند و آن را از زمین بلند کنند. بلند کردن توپ از زمین برای بازی کردن فوتبال ساحلی ضروری است.

22 امتیاز ستاره ایرانی برای پیروزی ارزشمند گالا

این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: خلاصه قوانین جدید بسکتبال


قوانین مربوط به شروع مجدد بازی

 • روش آغاز بازی بدین صورت است که تیمی که برنده قرعه با سکه شود ، تصمیم ‌می‌گیرد در زمان اول به کدام دروازه حمله کند. البته تیم برنده قرعه ‌می‌تواند توپ را در نیمه اول برای خود بردارد. بسته به انتخاب تیم برنده ی قرعه در زمان اول، تیم دیگر یا بازی راشروع ‌می‌کند و یا تصمیم ‌می‌گیرد که کدام دروازه را انتخاب کند. تیمی که درزمان اول نیمه ی زمین را انتخاب کرد، در زمان دوم ضربه ی شروع را خواهد زد. در واقع برای زمان دوم ، تیم‌ها محل استقرار خود در نیمه را تغییر ‌می‌دهند و به دروازه ی مخالف حمله ‌می‌کنند.
 • در آموزش فوتبال ساحلی گفتیم که هنگام شروع بازی از وسط زمین (در ابتدای بازی یا پس از دریافت گل)همه بازیکنان ، به جز بازیکنی که ضربه ی شروع مسابقه را ‌می‌زند، باید در نیمه زمین خودشان باشند.
قوانین مربوط به شروع مجدد بازی

مقایسه فوتبال با فوتبال ساحلی

 • نکته مهمی که در آموزش فوتبال ساحلی باید به آن اشاره کنیم زمان آن است. برخلاف بازی فوتبال که ۹۰ دقیقه است، یک بازی فوتبال ساحلی ۳۶ دقیقه طول ‌می‌کشد و به سه دوره ۱۲ دقیقه ای تقسیم ‌می‌شود. برخلاف فوتبال، داور فوتبال ساحلی زمان مفید مسابقه را محاسبه ‌می‌کند و نه کل زمان مسابقه را. یعنی در زمان توقف بازی، زمان متوقف می‌شود.
 • در فوتبال ساحلی، در انتهای مسابقه باید یک تیم برنده بیرون بیاید و مساوی شدن بازی معنی ندارد. اگر در پایان وقت قانونی، بازی مساوی باشد بازی به سه دقیقه وقت اضافه و سپس ضربات پنالتی ‌می‌رسد.
 • بر خلاف فوتبال، که امروزه دارای شش داور (داور وسط، دو داور خط نگه دار، داور چهارم و دو داور خط دروازه) است. آموزش فوتبال ساحلی دارای دو داور در زمین است که با همکاری یکدیگر بازی را داوری ‌می‌کنند و یک داور سوم مشابه داور چهارم فوتبال که زمان را نگه ‌می‌دارد، عمل ‌می‌کند.
 • ضربات آزاد برای خطاهای مختلف داده ‌می‌شود. همه ضربات آزاد، ضربات مستقیم هستند که باید توسط بازیکنی که بر روی او خطا رخ داده است زده شود، مگر اینکه خطای هند رخ داده باشد. مانند فوتبال، برای خطا در محوطه جریمه، پنالتی اعلام ‌می‌شود.
تن‌هاخ: بدون توجه به جام جهانی بازی می‌کنیم

بیشتربخوانید،بیشتربدانید: ورزش در آب و فواید فوق‌العاده آن


مقایسه فوتبال با فوتبال ساحلی

 • همانطور که در فوتبال داور ‌می‌تواند برای بازیکنان خاطی، کارت زرد و قرمز صادر کرد، درآموزش فوتبال ساحلی گفتیم که همین جریمه‌ها وجود دارد.
 • وقتی توپ به اوت ‌می‌رود بازیکن ‌می‌تواند به جای پرتاب توپ با دست، با پا به توپ ضربه وارد کند و بازی را آغاز کند.
 • در فوتبال ساحلی وقتی بازیکنی توپ را بالا ‌می‌اندازد تا ضربه قیچی برگردان بزند، بازیکن حریف حق جلوگیری از انجام ضربه او را نخواهد داشت. به طور کلی جلوگیری از ضربه قیچی برگردان توسط حریف، یک خطای خاص حساب می شود.
 • در فوتبال ساحلی تیم‌ها نمی‌توانند بیش از چهار ثانیه مالکیت توپ را در محوطه جریمه خود حفظ کنند.
 • دروازه بان‌ها ‌می‌توانند حداکثر یک بار در طول مالکیت تیم خود، پاس رو به عقب از هم تیمی‌ خود را دریافت کنند. زمانی که تیم حریف توپ را تصاحب کرد، این عدد از ابتدا شمرده ‌می‌شود.
آموزش فوتبال ساحلی

قوانین مربوط به توپ فوتبال ساحلی

یکی از نکاتی که در آموزش فوتبال ساحلی باید به آن اشاره کنیم نوع توپ است.


این مقاله شاید جالب باشد: فواید ورزش والیبال برای بدن


 • توپ فوتبال در فوتبال ساحلی با فشار کمتری باد ‌می‌شود. فشار باد توپ فوتبال ساحلی بايد بين ۳۷۵/۰ تا۸/۰ اتمسفر باشد.
 • به دلیل تفاوتی که در سطح زمین بازی فوتبال ساحلی با سطح زمین بازی فوتبال چمنی وجود دارد، توپ روی شن و ماسه متفاوت از روی چمن عمل ‌می‌کند.
 • باید توپ فوتبال ساحلی نرم تر و سبک تر طراحی شود تا بازیکنان این رشته ورزشی بتوانند با پای برهنه بازی کنند.
 • توپ مورد استفاده در فوتبال ساحلی بايد دایره‌‌ای شکل باشد و جنس آن از چرم بوده و ضد آب باشد.
 • اندازه توپ آموزش فوتبال ساحلی باید بین ۶۸ تا ۷۰ سانتي متر باشد.
 • وزن توپ باید بین ۴۰۰ و ۴۴۰ گرم باشد.
 • در یک مسابقه رسمی‌ فوتبال ساحلی حداقل ۱۲ توپ باید موجود باشد.
 • چهار نفر توپ جمع کن در چهار گوشه زمين مسئول رساندن توپ به بازیکنان درون زمین هستند.
قوانین مربوط به توپ

آیا ورزش فوتبال ساحلی در المپیک وجود خواهد داشت؟

نه در آموزش فوتبال ساحلی و نه فوتبال سالنی هیچ کدام هنوز در المپیک حضور ندارند ولی در مورد این که این دو ورزش زیبا به المپیک اضافه شوند صحبت‌های زیادی مطرح شده است. همانطور که ‌می‌دانید مسابقات والیبال ساحلی در المپیک برگزار ‌می‌شود؛ بنابراین اصلا بعید نیست که فوتبال ساحلی هم به بازی­های المپیک اضافه شود. البته مسابقات بین المللی جذابی برای این ورزش وجود دارد.

یکه‌تازی مس سونگون در صدر با عدد ۲۴

این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: معرفی ورزش های بدون توپ


سخن پایانی

شما در این مقاله با بررسی قوانین و آموزش فوتبال ساحلی آشنا شدید.همچنین از قوانین و آموزش آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://b2n.ir/u64196https://tinyurl.com/3h5zu6k8
https://u.to/pqAWHAhttps://cutt.ly/2DI0I3m
https://zi0.ir/uUBaBhttp://tny.im/rM1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا