معرفی ورزش هاکی روی یخ + بررسی تاریخچه و تجهیزات هاکی

ورزش هاکی روی یخ متعلق به انگلستان می باشد. اعتقاد بر این است که هاکی روی یخ از بازی های ساده چوب و توپ که در قرن 18 و 19 در انگلستان و جاهای دیگر مشهور بود، تکامل یافته است. این بازی ها به آمریکای شمالی آورده شد و چندین بازی زمستانی مشابه با استفاده از قوانین غیررسم ، مانند براق و یخ چوگان ایجاد شد. ورزش زمستانی ،هاکی روی یخ در کانادا توسعه یافته است، اولین بازی هاکی داخل سالن در 3 مارس 1875 انجام شد. لیگ های هاکی روی یخ های آماتور در دهه 1880 آغاز شد و هاکی روی یخ حرفه ای در حدود سال 1900 سرچشمه گرفت.

قدمت بازی هایی که در آن از چوب و یا توپ استفاده می شود به زمان قبل از میلاد برمی گردد. در گذشته به بازی هاکی “پاک” می گفتند که این عبارت را به ایرلندی برای لمس کردن مشت زدن و یا تحویل ضربه به کار می بردند. شکل اولیه هاکی بدون قوانین استاندارد درنوا اسکوشیا اجرا میشد خیلی بازی های از این قبیل در مراحل اولیه با پرخاشگری های فیزیکی همراه بوده اند.

معرفی ورزش هاکی روی یخ

هاکی روی یخ، ورزشی است زمستانی که به صورت تیمی و به وسیله چوب و کفش اسکیت روی یخ انجام می پذیرد. معمولاً در هاکی روی یخ دو تیم اسکیت بازان از چوب های خود برای ضربه زدن به یک لاستیک ولکانیزه شده به درون دروازه حریف استفاده می کنند تا امتیاز بگیرند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفریحات فوق‌العاده‌ زمستانی را بخوانید. این بازی شامل سه ست بیست دقیقه ای است و زمان بازی فقط در صورتی محاسبه می شود که توپ در حال حرکت باشد.

ورزش هاکی روی یخ

ورزش هاکی روی یخ با قدم های سریع و قوای بدنی زیاد شناخته می شود و تیم های حاضر در بازی معمولاً از شش بازیکن تشکیل شده اند هاکی روی یخ از یک دروازه بان، دو دفاع، و سه ارسال کننده تشکیل شده است، که پنج بازیکنان عملا در حمله شرکت می کنند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رشته ورزشی پاتیناژیا اسکی بر روی یخ را بخوانید.

معرفی تفریحات فوق‌العاده‌ زمستانی در کشورهای مختلف

محبوبیت ورزش هاکی روی یخ

ورزش هاکی روی یخ در کانادا، اروپای مرکزی و شرقی، کشورهای نوردیک، روسیه و ایالات متحده محبوب ترین ورزش شناخته می شود. ورزش هاکی روی یخ ورزش رسمی ملی و زمستانی کانادا است. علاوه بر این هاکی روی یخ محبوب ترین ورزش زمستانی در بلاروس، کرواسی، جمهوری چک، فنلاند، لتونی، روسیه، اسلواکی ، سوئد و سوئیس است. لیگ ملی آمریکای شمالی بالاترین سطح برای ورزش هاکی روی یخ آقایان و قویترین لیگ حرفه ای هاکی روی یخ در جهان است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین ورزش های زمستانی را بخوانید.

محبوبیت ورزش هاکی روی یخ

لیگ هاکی کنتیننتال بالاترین لیگ روسیه و اروپای شرقی است. فدراسیون بین المللی هاکی روی یخ یک هیئت مدیره رسمی برای هاکی بین المللی شناخته می شود، فدراسیون هاکی روی یخ در 76 کشور جهان وجود دارد. در کانادا ، ایالات متحده ، کشورهای نوردیک و برخی دیگر از کشورهای اروپایی ورزش هاکی روی یخ صرفاً به عنوان هاکی شناخته می شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ورزش های آبی فوق العاده را بخوانید.

بهترین تیم های ورزش هاکی روی یخ در جهان کدامند؟

در مسابقات بین المللی هاکی روی یخ، تیم های ملی شش کشور برتری دارند: کانادا، جمهوری چک، فنلاند، روسیه، سوئد و ایالات متحده. از 69 مدالی که در رقابت های آقایان در مسابقات المپیک به طور تمام وقت اعطا شده بود، تنها هفت مدال به یکی از آن کشورها تعلق نگرفت. در مسابقات جهانی سالانه ورزش هاکی روی یخ، 177 از 201 مدال به شش کشور اهدا شده است.

بهترین تیم

مسابقات جام جهانی هاکی توسط لیگ ملی هاکی و انجمن بازیکنان لیگ ملی هاکی بر خلاف مسابقات جهانی سالانه و مسابقات المپیک چهار ساله، هر دو توسط فدراسیون بین المللی هاکی روی یخ ها برگزار می شود. همه 12 مدال المپیک بانوان و 36 مدال قهرمانی جهان به یکی از این شش کشور اهدا شد. تیم ملی کانادا یا تیم ملی ایالات متحده در بین آن ها هر مدال طلای هر سری را کسب کردند. بهترین تیم های هاکی روی یخ در دنیا شامل : فیلادلفیا فلایرز متعلق به فیلادلفیا – مونترال کنادینز متعلق به مونترال- ونکوور کناکس متعلق به ونکوور و ..

معرفی ورزش های زمستانی در ایران

وسایل مورد نیاز برای ورزش هاکی روی یخ چیست؟

مروزه لوازم موردنیاز برای هاکی روی یخ شامل یک چوب دستی و پوک می باشد. پوک به یک قطعه ی حلقه ای شکل و لاستیکی گفته میشود. هاکی درواقع به عنوان ورزش بسیار خطرناک شناخته میشود، از این رو باید وسایل و تجهیزاتی باشد تا از بدن محافظت کند. این موضوع بر اهمیت تجهیزات هاکی روی یخ افزوده است.

کفش ورزش هاکی روی یخ :

مهمترین وسیله ای که برای هاکی روی یخ نیاز است، یک جفت کفش مخصوص هاکی میباشد که برای آن میتوانید به باشگاههای معتبر این رشته مراجعه کنید و برای خرید نوع کفش دلخواهتان از آن ها کمک بگیرید. حتماً باید کفشهای مناسبی را از همان ابتدا تهیه کنید به این علت که برخلاف نظر بعضی از افراد که چوب در این ورزش، اولویت مهمی دارد؛ انتخاب کفش مهم تر است چون شما در هر صورت بر روی کفش هایتان هستید درحالیکه چوب صرفا زمانی کاربرد دارد که توپ در اختیارتان باشد.

کفش ورزش هاکی

بهترین چرخهای کفش هاکی روی یخ باید ۷۶ – ۷۰ میلیمتر، قطر داشته باشد بدین دلیل که به سرعت خیلی بالا در بازی هـاکی احتیاجـی نیست. احتمال صدمه دیدن پا در هاکی وجود دارد ، به همین خاطر باید توجه داشته باشید که رویه( بدنه) وتراک کفشهای هاکی باید جنس محکم و قابل اطمینانی داشته باشد و باید برای محکم کردن آن به پا از بند استفاده شود. این نکته را در نظیر بگیرید که کفش باید به پای شخص بطور کامل کیپ شود و نباید بیش از یک یا دو سایز از پا بزرگ تر باشد.

معرفی۵ فایده‌ی مهم ورزش در سرما + بررسی ۳ نکته‌ی ایمنی که باید رعایت کنید

چوب ورزش هاکی:

با استفاده از مواد کامپوزیت چوب هاکی را در ابعاد و اندازه های گوناگون و برای سبک های مختلف می سازند. برای این که چوب های هاکی نشکنند، باید از قابلیت انعطاف پذیری کمی برخوردار باشند. با استفاده از گرافیت می توانند پیشرفته ترین چوبه های هاکی را بسازند که بازیکن به وسیله ی آن قدرت و دقت بالاتری دارد. باتوجه به کیفیت خوب این چوبها قیمتشان گران است، از این رو خیلی کاربر پسند نیست.

کلاه هاکی روی یخ :

کلاه هاکی روی یخ ، یک بند چرمی دارد. بعضی از این کلاه ها به منظور محافظت از سر دارای قفسه ای می باشند و قفسه بر روی لبه قرار میگیرد. سایز ها و اندازه های کلاه های هاکی روی یخ ، بسیار متنوع است.

محافظ گردن هاکی:

جنس محافظ گردن که درونش بسیار نرم است از پلاستیک و صفحات محکم می باشد. کاربرد محافظ گردن اینست که از ضربات تیغه ی اسکیت و دیگر ضربات جلوگیری میکند.

محافظ شانه هاکی:

محافظ شانه هاکی روی یخ به یک جلیقه گفته میشود که در پشت کمر دارای قطعاتی میباشد و تسمه های چرمی در جلوی بازیکن برای محکم کردن جلیقه قرار گرفته است. سرپوش این محافظ پوشیده شده از محافظ نرم یا محافظ سخت میباشد که هر کدام مانع این میشود که به سر شانه ها ضربه ی سنگینی وارد شوند.

دستکش هاکی و پد آرنج:

پد های آرک پدیکال هاکی به این منظور درست شده تا از ضربه ها، مفصل آرنج و حرکات پیچشی غیر طبیعی محافظت کند. دستکش هاکی باید برای دست ها و مچ دست ها در معرض خطر گرفتن دست و پا گیر بازیکن در روی چوب هاکی حفاظت کامل قرار دهد. در زمان بازی هاکی روی یخ ، میزان آسیب دیدگی های لگن زیاد است، به همین منظور باید دستکش هایی را بخرید که حفاظت انگشت شست دارند.

وسایل مورد نیاز

دستکش مناسب برای هاکی روی یخ را باید همیشه امتحان کنید و توجه داشته باشید کفی هایی که بیش از حد به دست باز می شود موجب مختل شدن انعطاف پذیری شما میشود.

معرفی۵ فایده‌ی مهم ورزش در سرما + بررسی ۳ نکته‌ی ایمنی که باید رعایت کنید

پیراهن زیر جلیقه برای ورزش هاکی :

پیراهن زیر جلیقه برای پوشاندن شانه و آرنج ها مناسب است و جنس آن از پارچه ی کشبافت نازک میباشد و شماره و اسم هر بازیکن در پشت پیراهن ها با رنگ مشخصی چاپ شده است.

شلوار ورزش هاکی:

هدف از ایجاد شلوار هاکی با پد های ساخته شده در داخل برای اینست که مفصل ران، کلیه ها، ران و سینه ها را بپوشاند و از آنها محافظت کند. یکی از قابلیت های شلوار هاکی اینست که از برداشتن لبه های خود از محل و قرار گرفتن در معرض آسیب ممانعت میکند. برای نگهداری شلوار از کمربند جوراب شلواری استفاده می شود، از این رو باید بطور مرتب برای پوشیدن و پاره شدن بررسی شود. پیچش شلوار مخصوص هاکی برای محافظت از کفش ها، ران ها و سینه های شما می باشد.

اسکیت ورزش هاکی:

با استفاده از یک محافظ سخت، اسکیت هاکی بوجود آمده که ساخت آن برطبق اندازه ی پای بازیکنان میباشد و تقویت آن اغلب از طریق مش فلزی است. بوت داخلی اسکیت، به عنوان مهمترین قسمت آن میباشد و تیغه ی اسکیت، تنها قسمت بیرونی حائز اهمیت آن است. اسکیت بطور معمول برای پوشاندن ساق پا به پائین مناسب است.

محافظ ساق پا( shin):

جنس محافظ ساق پا از پلاستیک سخت میباشد که این محافظ را در زیر جوراب می بندند.جوراب هاکی:جوراب هاکی تفاوتهایی نسبت به جوراب های معمولی دارد و از پشم کشبافت درست شده است. بر روی جورابهای هاکی، پست هر بازیکن علاوه بر نشانه ی تیم هک شده است. این جورابها برای پوشاندن روی زانو در زیر شلوار هاکی مناسب است.

معرفی ورزش های زمستانی در ایران

دعوا درورزش هاکی روی یخ چگونه است؟

دعوا در هاکی روی یخ وقتی طبق قوانین به صورت رسمی ممنوع است درحالیکه در سطح حرفه ای NHL غیر معمول نیست و در این رشته بعنوان یک سنت باقی مانده که همین امر، انتقادات بسیاری را بهمراه داشته است.

دعوا درورزش هاکی

درصورت وارد شدن ضربه به یکی از بازیکنان حرفه ای تیم یا دریافت ضربه ای غیر جوانمردانه توسط هر یک از بازیکنان تیم، دعوا شکل می گیرد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ورزش هاکی روی یخ آشنا شدید.همچنین از تاریخچه و وسایل مورد نیاز ورزش هاکی آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا