معرفی ۱۵ اشتباه رایج در دوچرخه‌سواری + بررسی روش های تصحیح آن‌ها

همه‌ی ما در دوچرخه‌سواری اشتباه می‌کنیم و هر کسی که برای اولین بار دوچرخه‌سواری می‌کند با مشکل مواجه می‌شود. در دوچرخه‌سواری، بعضی از افراد اشتباهات خودشان را دائماً تکرار می‌کنند. شاید اینگونه افراد را دیده باشید؛ دوچرخه‌سوارانی که زیاد تصادف می‌کنند، زیاد لاستیک دوچرخه‌ی آن‌ها پنچر می‌شود یا بیش از اندازه دوچرخه‌سواری می‌کنند.نکاتی که در این مقاله بیان می‌شوند به شما کمک می‌کنند ۱۵ اشتباه رایج در دوچرخه‌سواری را تکرار نکنید. با انجام چند کار ساده می‌توانید از بروز مشکلات هنگام دوچرخه‌سواری جلوگیری کنید و راحت‌تر به مسیرتان ادامه دهید.

۱. استفاده نکردن از کلاه ایمنی دردوچرخه‌سواری

آیا دوچرخه‌سوارانی را مشاهده کرده‌اید که در حال دوچرخه‌سواری هستند اما کلاه ایمنی خودشان را به فرمان دوچرخه آویزان کرده‌اند؟ باید از آن‌ها پرسید که این کار چه مفهومی دارد؟مهم نیست که قصد دارید چه مسافتی را طی کنید؛ هرگز این اشتباه را مرتکب نشوید و بدون کلاه ایمنی دوچرخه‌سواری نکنید.

 استفاده نکردن از کلاه ایمنی در دوچرخه‌سواری

۲. بیش از حد بالا یا پایین بودن زین

انتخاب ارتفاع مناسب برای زین، یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که قبل از شروع دوچرخه‌سواری باید انجام دهید. برای اینکه ارتفاع زین را به درستی تنظیم کنید، مراحل زیر را انجام دهید:

  • مانند زمانی که سوار دوچرخه هستید، دوچرخه‌ی خودتان را صاف نگه دارید.
  • کنار دوچرخه بایستید به طوری که صورتان به سمت جلوی دوچرخه باشد و کاملاً صاف ایستاده باشید.
  • در این مرحله ارتفاع زین را بررسی کنید؛ در حالت ایده‌آل، باید زین هم‌تراز با ابتدای کمر یا بالای باسن باشد. در غیر این صورت، کمی وقت بگذارید و زین را تنظیم کنید. البته هنگام تنظیم ارتفاع زین مراقب باشید زین را در حالتی که به سمت پایین یا بالا متمایل است محکم نکنید. زین باید کاملاً با یک سطح صاف هم‌تراز باشد.
  • بعد از تنظیم ارتفاع زین، روی آن بنشینید. باید به گونه‌ای باشد که احساس راحتی داشته باشید.
  • اگر به تازگی دوچرخه را خریداری کرده‌اید و نمی‌‌توانید به راحتی ارتفاع زین آن را تنظیم کنید، از یک نفر باتجربه یا یک تعمیرکار کمک بگیرید.
معرفی 10 مورد از فواید ژیمناستیک برای کودکان

۳. بیش از حد بالا یا پایین بودن فرمان

بعد از تنظیم ارتفاع زین، باید ارتفاع فرمان را هم تنظیم کنید. اگر یک دوچرخه‌سوار مبتدی هستید، تفاوت ارتفاع زین و فرمان می‌تواند یک تا دو سانتی‌متر باشد. بعد از مدتی دوچرخه‌سواری به این موقعیت عادت خواهید کرد و می‌توانید فرمان را کمی پایین‌تر بیاورید.

۴. پوشیدن لباس نامناسب دردوچرخه‌سواری

برای لذت بردن از دوچرخه‌سواری، پوشیدن لباس مناسب هم اهمیت دارد. شلوارک‌های پددار و پیراهن‌ها و تی‌شرت‌های مخصوص دوچرخه‌سواری بهترین گزینه‌ها برای انتخاب هستند. بعضی از این لباس‌ها از جنس الیاف خاصی هستند که به دفع عرق از بدن کمک می‌کنند.

۵. اشتباه در انتخاب دوچرخه

اگر یک دوچرخه‌سوار مبتدی هستید، سبک‌وزن بودن نباید جزو ملاک‌های اصلی شما در خرید دوچرخه باشد. همچنین لازم نیست دوچرخه‌ای را انتخاب کنید که جدیدترین قطعات را دارد. کافی است دوچرخه‌ای متناسب با اندام و روش دوچرخه‌سواری خودتان انتخاب کنید.

اشتباه در انتخاب دوچرخه

اگر دوچرخه‌ای که انتخاب می‌کنید به اندازه‌ای برایتان راحت باشد که روی تمایل شما به دوچرخه‌سواری تأثیر مثبت داشته باشد بهترین گزینه را انتخاب کرده‌اید. لزوماً دوچرخه‌ای که به عنوان بهترین دوچرخه‌ی جاده یا کوهستان معرفی می‌شود، انتخاب مناسبی برای شما نیست.

۶. استفاده نکردن از عینک دوچرخه‌سواری

تنها فایده‌ی استفاده از عینک آفتابی باکیفیت محافظت از چشم در برابر پرتوهای اشعه‌ی فرابنفش نیست. هنگامی که با سرعت زیاد در سراشیبی دوچرخه‌سواری می‌کنید، چشمان شما دچار آب‌ریزش می‌شود. استفاده از عینک دوچرخه‌سواری از بروز این مشکل جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، عینک مانع ورود حشرات و گرد‌وغبار به داخل چشم می‌شود.

۷. دوچرخه‌سواری کردن بدون دستکش

اگرچه دستکش به اندازه‌ی کلاه ایمنی ضروری نیست اما دوچرخه‌سواران حرفه‌ای و باتجربه از آن استفاده می‌کنند و این کار آن‌ها دلایل منطقی دارد. دستکش هنگام زمین خوردن از دست شما محافظت می‌کند. همچنین بعد از مدتی دوچرخه‌سواری دست‌ها عرق می‌کنند و اگر دستکش داشته باشید، این عرق کردن باعث نمی‌شود تا در گرفتن و کنترل فرمان دوچرخه با مشکل مواجه شود.

تمرین کالیستنیک چیست و چگونه بدن را قوی و ورزیده می‌کند؟

۸. زیاده‌روی در دوچرخه‌سواری

دوچرخه‌سواری فواید زیادی دارد. اما مانند سایر ورزش‌ها، وقتی از فواید آن بهره‌مند می‌شوید که تمرینات آن را با شدتی که برای شما مناسب است انجام دهید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سبک های بازی فوتبال دستی را بخوانید.دوچرخه‌سواران مبتدی نباید با سرعت زیادی دوچرخه‌سواری کنند یا مسافتی طولانی را رکاب بزنند.

گاهی اوقات دلیل زیاده‌روی این است که فرد توانایی‌های خودش را بیشتر از حد واقعی تخمین می‌زند. برای نمونه، اگر یک دوچرخه‌سوار مبتدی در مسیری کوهستانی و ناهموار دوچرخه‌سواری کند، به احتمال زیاد با آسیب‌دیدگی‌های جدی مواجه می‌شود. دوچرخه‌سواری در مسیرهای دشوار یک تمرین استقامتی است که شدت بالایی دارد. اگر آمادگی لازم برای انجام این نوع تمرین را نداشته باشید، نه تنها انجام آن مفید نیست بلکه ضرر هم دارد.

۹. دست زدن به دیسک‌های داغ

آیا تجربه کرده‌اید که ترمز‌ها بعد از استفاده‌ی طولانی مدت از آن‌ها صداهای عجیبی تولید می‌کنند؟ دلیل ایجاد این صدا بیش از حد گرم شدن دیسک و کالیپر است. هنگامی که مسیری طولانی را رکاب زده‌اید و بارها از ترمز‌ها استفاده کرده‌اید و ترمزها صدا می‌دهند، برای بررسی آن‌ها هرگز به دیسک‌ها و رینگ‌های داغ دست نزنید. احتمال دارد با سوختگی‌های شدید مواجه شوید. البته افرادی که دوچرخه‌ی آن‌ها دارای ترمزهای دیسکی است باید مراقب باشند تا مرتکب این اشتباه نشوند.

۱۰. تغذیه‌ی ناکافی هنگام دوچرخه‌سواری

برای دوچرخه‌سواری برنامه‌ریزی کرده‌اید و می‌خواهید مسافتی طولانی را رکاب بزنید و مسیری را انتخاب کرده‌اید که قبلاً آن را تجربه نکرده‌اید. در اواسط مسیر و حتی شاید زودتر به این نتیجه می‌رسید که ایده‌ی بدی را اجرا کرده‌اید چرا که فقط یک ساندویچ و یک بطری آب همراهتان آورده‌اید. به ویژه اگر یک مسیر کاملاً فرعی و یک روز بسیار گرم را انتخاب کرده باشید، پشیمانی بیشتری را تجربه خواهید کرد. در این شرایط اضطراب و ترس ناگهانی شروع می‌شود و با خودتان فکر می‌کنید که تا کجا می‌توانید ادامه دهید.

چگونه به کودکان یوگا آموزش دهیم؟+ آموزش بازی ها و حرکت‌های تمرینی دریوگا برای کودکان

اگر قصد دارید بیش از یک ساعت دوچرخه‌سواری کنید، به ازای هر یک ساعتی که می‌خواهید رکاب بزنید، ۴۰ گرم کربوهیدرات همراه داشته باشید. سعی کنید هر یک ساعت ۵۰۰ میلی‌لیتر آب بنوشید. البته اگر هوا به شدت گرم است یا زیاد عرق می‌کنید، باید آب بیشتری بنوشید. برای توقف و استراحت‌های بین راه از قبل برنامه‌ریزی کنید. برای خوردن میان‌وعده‌ها و پر کردن بطری آب به این توقف‌ها نیاز دارید.

۱۱. استفاده نکردن از کرم ضدآفتاب دردوچرخه‌سواری

اگر برای سوار شدن دوچرخه از لباس‌هایی استفاده می‌کنید که قسمت‌هایی از بدن شما در معرض پرتوهای فرابفش آفتاب قرار می‌گیرد، حتماً از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید. هیچ دوچرخه‌سواری دوست ندارد این ورزش مفرح را به دلیل از دست دادن سلامتی و ابتلا به سرطان پوست کنار بگذارد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ورزش در آب چه تاثیراتی بر سلامت دارد؟ را بخوانید.

 استفاده نکردن از کرم ضدآفتاب در  دوچرخه‌سواری

۱۲. نداشتن مهارت کافی در تعویض لاستیک پنچر

همه‌ی دوچرخه‌سواران مشکل پنچر شدن لاستیک را تجربه می‌کنند. قبل از اینکه هنگام دوچرخه‌سواری با این مشکل مواجه شوید، با تماشای ویدیو‌های آموزشی و تمرین در خانه خود را برای چنین شرایطی آماده کنید. روش استفاده از ابزارها و چگونگی باد زدن لاستیک با تلمبه را یاد بگیرید و همیشه یک یا دو تیوب یدکی همراه داشته باشید. داشتن مهارت کافی در تعویض لاستیک پنچر و همراه داشتن تیوب‌های یدکی علاوه بر رفع نیاز خود شما، شرایط را برای کمک به دوچرخه‌سواران دیگر هم فراهم می‌کند.

۱۳. عضویت در گروه‌های دوچرخه‌سواری قبل از رسیدن به آمادگی لازم

شاید با تماشای مسابقات دوچرخه‌سواری به ویژه توردوفرانس ترغیب شوید که در یک گروه دوچرخه‌سواری عضو شوید و در رویدادهای ورزشی آن‌ها شرکت کنید.این مقاله معرفی ورزش کبدی را مطالعه کنید. شاید انگیزه‌ی شما از حضور در این رویداد‌ها نشان دادن توانایی‌های خودتان در دوچرخه‌سواری باشد. اما بهتر است کمی بیشتر در این باره فکر کنید.

معرفی ورزش های بدون توپ

دوچرخه‌سواری گروهی با سرعت بالا یک مهارت است. وقتی همراه با گروه دوچرخه‌سواری می‌کنید، باید بدانید که چگونه سرعت خودتان را تنظیم کنید و به گونه‌ای رکاب بزنید که دیگر اعضای گروه بتوانند موقعیت و سرعت شما را پیش‌بینی کنند. قبل از شرکت در دوچرخه‌سواری گروهی، به شکل انفرادی تمرین کنید. بعد از اینکه آمادگی‌های شما به سطح قابل قبولی رسید، تازه می‌توانید در تمرینات دوچرخه‌سواری گروهی شرکت کنید. بعد از مدتی تمرین با سایر اعضای گروه و کسب مهارت‌های لازم، می‌توانید در یک مسابقه‌ی دوچرخه‌سواری گروهی شرکت کنید. اگر می‌خواهید باعث آسیب‌دیدگی خودتان و دیگران نشوید، باید این مراحل را طی کنید.

۱۴. تغییر ندادن دنده‌ها

به احتمال زیاد دوچرخه‌ی شما حداقل ۲۰ دنده دارد. از آن‌ها استفاده کنید. با کوچک‌ترین دنده‌ی جلویی و بزرگ‌ترین دنده‌ی عقبی می‌توانید در مسیرهایی که شیب زیادی دارند راحت‌تر رکاب بزنید. این دنده‌ها برای بالا رفتن از تپه‌ها مناسب هستند.

 تغییر ندادن دنده‌ها

اگر در مسیری که شیب زیادی دارد حرکت می‌کنید و به سختی رکاب می‌زنید، دنده‌ها را تغییر دهید و از این الگو استفاده کنید. باید بتوانید راحت‌تر رکاب بزنید. برای رکاب زدن در سراشیبی این الگو را معکوس کنید؛ بزرگ‌ترین دنده‌ی جلویی و کوچک‌ترین دنده‌ی عقبی را انتخاب کنید.

۱۵. اهمیت دادن به تفکر دیگران

راننده‌ها، افراد پیاده و سایر دوچرخه‌سواران، همگی درباره‌ی دوچرخه‌‌سواری نظرات خاصی دارند. ممکن است درباره‌ی پوشیدن لباس‌های تنگ دوچرخه‌سواری، تعریق زیاد یا انتخاب دوچرخه‌ی مناسب فکرتان را درگیر کرده باشید. اینکه نظر دیگران درباره‌ی کاری که انجام می‌دهید چیست اهمیتی ندارد. تنها چیزی که اهمیت دارد این است که ورزش کنید، مراقب باشید و لذت ببرید.

معرفی ورزش کبدی و بررسی تاریخچه، قوانین و روش بازی

سخن پایانی

شما دراین مقاله با اشتباه های رایج در دوچرخه‌سواری آشنا شدید.همچنین از روشهای صحیح آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا