معرفی ورزش کبدی و بررسی تاریخچه، قوانین و روش بازی

ورزش کبدی یک بازی هندی و مشابه بازی زو در کشورمان است. این ورزش امروزه در سطح جهان طرفداران بسیاری دارد. قوانین ورزش کبدی به گونه‌ای تنظیم شده است که بازیکنان به مهارت‌های بسیاری از جمله توان بدنی بالا، چابکی، تمرکز، سرعت عمل و … نیاز داشته باشند.


برای مطالعه بیشتر: بررسی قوانین و آموزش فوتبال ساحلی


تاریخچه ورزش کبدی

اگرچه کبدی یک ورزش محبوب در آسیای جنوبی است، اما امروزه این ورزش در سرتاسر جهان طرفداران بسیاری دارد. بازی‌های رسمی در ایالت پنجاب، تامیل نادو، بیهار، تلانگانا و ماهاراشترا هند برگزار می‌شوند. علاوه بر این، کبدی بازی ملی بنگلادش و یکی از بازی‌های ملی نپال است. این ورزش در ایران نیز طرفدارانی دارد. کبدی همچنین در سایر نقاط جهان که هندی‌ها و پاکستانی‌ها در آنجا ساکن هستند، مانند انگلستان که فدراسیون کبدی دارد، محبوب است.
انواع مختلفی از ورزش کبدی، درهندوستان وجود دارد که هر یک در منطقه‌ای خاص انجام می‌شود، از جمله نسخه‌های پنجابی، سنجیوانی، گمینی و آمار که در هرکدام از آنن‌ها تفاوتی جزئی در قوانین و تفسیر بازی دارند.

ورزش کبدی

همچنین باز‌های مشابه دیگری با کبدی در هند و دیگر کشور‌ها انجام می‌شود که ممکن است دقیقا کبدی نباشند، اما شباهت بسیاری دارند، از آن جمله می‌توان به هادودو (Hadudu) در بنگلادش، بائیبالا (Baibalaa) در مالدیو و هوتوتو (Hututu) در ماهاراشترا اشاره کرد.
مدیریت ورزش کبدی به عهده فدراسیون بین المللی کبدی است که شامل بیش از ۳۰ انجمن ملی می‌شود و بر بازی‌ها و قوانین این وزش در سراسر جهان نظارت می‌کند.


این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: فوتبال چیست؟

یوگا چیست ؟ همه چیز درباره فواید یوگا

هدف بازی کبدی

هدف کلی این بازی بسیار ساده است، باید در مدت زمان مشخصی، امتیاز بیشتری نسبت به حریف کسب کنید. برای اینکار، هر تیم باید تلاش کند از طریق حمله و دفاع امتیاز کسب کند. هنگام حمله، تیم مهاجم، یک نیرو به نیمه‌ دیگر زمین می‌فرستد و او باید همزمان با اینکه بدون نفس گرفتن تکرار می‌کند «کبدی… کبدی… کبدی…» به بازیکنان تیم حریف هرچه بیشتر ضربه بزند، اما تیم مدافع در مقابل باید سعی کند فرد مهاجم را باکشتی گرفتن به زمین بزند یا به سادگی جلوی بازگشت او را به نیمه‌ زمین خودشان ندهد تا زمانی که نفس او تمام شود.


بیشتربخوانید،بیشتربدانید: خلاصه قوانین جدید بسکتبال


بازیکنان و تجهیزات

ورزش کبدی توسط دو تیم ۱۲ نفره اجرا می‌شود. اما تنها هفت نفر از بازیکنان هر تیم می‌توانند به طور همزمان در زمین بازی کنند و سایر اعضای تیم به عنوان ذخیره محسوب می‌شوند. زمین بازی کبدی ۱۳ در ۱۰ متر است که توسط یک خط سفید به دو قسمت مساوی تقسیم شده است و هر تیم در یک نیمه زمین مستقر می‌شود.

بازیکنان و تجهیزات

برخلاف بسیاری از ورزش‌های محبوب دیگر، کبدی ورزشی است که نیاز به تجهیزات، لباس و لوازم خاصی ندارد و این باعث می‌شود ورود به این ورزش برای همه ممکن باشد.

کسب امتیاز در ورزش کبدی

امتیاز گرفتن در ورزش کبدی تقریبا ساده است. تیم‌ها به ازای هر نفری که از تیم حریف، به بیرون از بازی می‌فرستند، یک امتیاز کسب می‌کنند. این کار به روش‌های مختلفی انجام می‌شود، هنگام حمله، مهاجم باید به زمین حریف برود و به اعضا ضربه بزند تا از بازی خارج شوند. در زمان دفاع نیز اعضای تیم باید از بازگشت مهاجم به زمین خود جلوگیری کنند، تا او را از بازی حذف کنند.
در پایان مسابقه، تیمی که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد برنده است. اگر در پایان بازی، هر دو تیم امتیاز مساوی داشته باشند، قانون ۵ حمله‌ای اجرا می‌شود. یعنی هر تیم با ۵ نفر به تیم مدافع که ۷ نفره است حمله می‌کند و اگر خط باک (حمله) توسط تیم مهاجم لمس شود، امتیاز کسب می‌کنند.

بررسی فواید بی‌نظیر ایروبیک برای جسم و ذهن از کاهش وزن تا بهبود خلق‌وخو

بیشتر بخوانید: فواید ورزش والیبال برای بدن


قوانین ورزش کبدی

  • هرتیم فقط اجازه دارد ۷ نفر از دوازده بازیکنش را در زمین ببرد.
  • با توجه به ماهیت فیزیکی ورزش کبدی، مسابقات در دسته بندی‌هایی بر اساس سن و وزن طبقه بندی می‌شوند.
  • کبدی ۶ ناظر دارد، شامل داور، دو کمک داور، ثبت کننده امتیازات و دو دستیارش.
  • مدت زمان مسابقه دو نیمه ۲۰ دقیقه‌ای است و بین دو نیمه ۵ دقیقه استراحت وجود دارد.
  • در شروع مسابقه، با انداختن سکه تصمیم گرفته می‌شود که کدام تیم حمله را شروع کند. در نیمه دوم تیم مقابل حمله را شروع خواهد کرد.
  • برای کسب امتیاز، مهاجم باید بدون نفس گیری اضافه، نفس خود را حبس کند و واژه کبدی را تکرار کند و در همین حین به بازیکنان حریف ضربه بزنند و قبل از اینکه دوباره دم بگیرد، به زمین خود برگردد.

این مقاله شاید جالب باشد: یوگا چیست ؟ همه چیز درباره فواید یوگا


  • درصورتی که درمیان کبدی گفتن، فرد حتی لحظه‌ای مکث کند، گمان بر این است که نفس کشیده و باید بدون کسب امتیاز به زمین خود برگردد. در این صورت تیم حریف یک امتیاز کسب می‌کند.
  • مدافعان باید مانع از این شوند که مهاجم به آنها ضربه بزند و اجازه ندهند او به زمین خود بازگردد تا اینکه نفس وی تمام شود ونتواند کلمه کبدی را بگوید. مدافعین تنها می‌توانند دست یا کمر مهاجم را بگیرند و نگذارند بازگردد. کشیدن مو، لباس و هرچیز دیگر خطاست. همچنین مدافعان نباید از خط زمین خود عبور کنند.
  • هرتیم به نوبت حمله و دفاع می‌کند. در نیمه دوم بازی، زمین تیم‌ها عوض می‌شود.
قوانین ورزش کبدی

فواید ورزش کبدی

۱. افزایش استقامت

معرفی 10 مورد از فواید ژیمناستیک برای کودکان

از آنجا که این ورزش به گونه‌ای است که بازیکنان باید به طور مکرر و بدون اینکه نفس خود را تازه کنند، پشت سرهم کلمه «کبدی» را بگویند، این ورزش باعث افزایش ظرفیت تنفس فرد می‌شود. کنترل تنفس یک شکل قدرتمند یوگا است و زمانی که با فعالیت بدنی مورد نیاز در این ورزش ترکیب می‌شود، در بهبود استقامت و تمرکز تاثیر زیادی دارد.

۲. ورزش کبدی باعث افزایش سرعت

این بازی نیاز دارد که بازیکن سرعت بالایی داشته باشد تا حمله و دفاع کند، سریع تصمیم بگیرد و استراتژی‌های ذهنی خوبی تدارک ببیند تا پیروز میدان شود و همه این‌ها در شرایطی باید اتفاق بیفتد که او نفس خود را نگه داشته است. این کار کمک می‌کند که فرد از لحاظ بدنی و ذهنی حتی بیرون از زمین، سرعت عمل بیشتری پیدا کند.


بیشتر بخوانید: معرفی ورزش های بدون توپ


۳. افزایش چابکی

برخی از مهارت‌های مورد نیاز در این ورزش شامل دویدن، ضربه زدن، جاخالی دادن و گول زدن حریف است. با گذشت زمان که فرد از طریق ورزش کبدی این مهارت‌ها را کسب می‌کند، چابکی وی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

۴. توانایی انجام چندکار همزمان

برای افزایش بهره وری بسیاری از ما لازم است چند کار را به طور همزمان انجام دهیم، اما همه در آن موفق نیستیم. در دنیایی که لازم است افراد بتوانند چند کار را به خوبی مدیریت کنند، تا موثرتر و کارآمدتر باشند، خوب است که این مهارت را بیاموزیم. کبدی نماد انجام چندکار همزمان است و این عمدتا تمرکز و توانای شما برای انجام چندکار همزمان را افزایش می‌دهد.

معرفی ورزش های بدون توپ

۵. تقویت حضور ذهن در ورزش کبدی

این بازی نیاز به مدیریت حرفه‌ای دارد. شما در طول این بازی مدیریت بحران، درک ماتریس SWOT و استراتژی‌های حریف را درک می‌کنید و این‌ها همه مهارت‌هایی هستند که شما در زندگی روزمره به آن‌ها نیاز داید. این مهارت‌های ذهنی، باعث افزایش تمرکز شما می‌شوند.

۶. ورزش کبدی باعث افزایش هماهنگی عضلات و اعصاب

شما در این ورزش باید سریع تصمیم بگیرید و سریع هم اقدام کنید. لازم است خوب روی کار‌های حریف تمرکز کنید و سعی کنید بفهمید می‌خواهد از چه استراتژی استفاده کند و در نهایت، با بالاترین سرعت ممکن به عضلات خود فرمان حرکت را بدهید؛ و همزمان، چون نفستان هم حبس شده است، بدنتان به مرور یاد میگیرد که بیشتر میان عضله و عصب هماهنگی ایجاد کند.


این محتوای مفید را مطالعه کنید: معرفی ورزش های زمستانی در ایران


۷. افزایش انعطاف

همانطور که در ورزش کبدی، قدرت بدنی بالا می‌رود، انعطاف ماهیچه‌ها و مفاصل نیز افزایش می‌یابند.

۸. افزایش تعادل

این ورزش همزمان با قوی‌تر کردن عضلات، آگاهی و حضور شما را در لحظه افزایش می‌دهد و باعث می‌شود حواستان به خوبی جمع باشد. شما همزمان باید چندین کار را مدیریت کنید و در عین حال چابک و ثابت نیز باشید.

۹. کاهش اضطراب و ترس درورزش کبدی

در طول حمله، شما نفس نمی‌کشید، حمله و فرار می‌کنید. این کار‌ها باعث می‌شوند شما به مرور توانایی هجوم بردن به دل ترس‌ها را پیدا کنید. ذهن شما ورزیده می‌شود تا با چالش‌ها مقابله کند و همه چیز را در موقعیت بحران مدیریت نماید. این بازی همزمان مملو از هیجان و نگرانی است و شما باید بیاموزید که چگونه اضطراب خود را کنترل کرده و انرژی ذهن را صرف تمرکز بر بازی و پیروزی کنید.

چگونه به کودکان یوگا آموزش دهیم؟+ آموزش بازی ها و حرکت‌های تمرینی دریوگا برای کودکان

۱۰. ورزش کبدی باعث افزایش اراده

شما در این بازی یاد می‌گیرید که با روحیه‌ای قوی به دل تیم مقابل بروید و مبارزه کنید. برای تیم خود می‌جنگید و سعی می‌کنید پیروز میدان باشید. این کار باعث تقویت ذهن و روحیه می‌شود. همزمان با این، بدن شما نیز در حال قدرت گرفتن است.

فواید ورزش کبدی

سخن پایانی

شما در این مقاله با معرفی ورزش کبدی و بررسی تاریخچه، قوانین و روش بازی آشنا شدید.همچنین از روش و قوانین بازی آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا