با قوانین، خطاها و سبک های بازی فوتبال دستی آشنا شوید

مسابقات فوتبال دستی می‌بایست از قوانین نگاشته شده توسط فدراسیون جهانی فوتبال دستی ITSF پیروی کند تا بازیکنان بتوانند بر اساس آن همانند سایر ورزش‌ها، یک تورنمنت جذاب داشته باشند. بازی فوتبال دستی قوانین رسمی دارد که در قالب کتابچه و یا فایل راهنما در سایت فدراسیون به اشتراک گذاشته‌شده است. ما در این مقاله برخی از این قوانین را که باعث می‌شود یک بازی حرفه‌ای را تجربه کنید، معرفی خواهیم کرد؛ بنابراین اگر می‌خواهید به این ورزش مسلط باشید علاوه بر نیاز به تمرین بایستی به قوانین آن نیز احترام بگذارید.

بسیاری از افراد فوتبال دستی را تنها در چرخاندن میله ها، ضربه زدن بوسیله آدمک ها و در نهایت وارد شدن توپ به داخل دروازه می دانند، اما در واقع ورزشی برای هماهنگی بین چشم و دست است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فوتبال چیست؟ را مطالعه کنید. فوتبال دستی نیز همانند سایر ورزش ها دارای قوانین مخصوص خود است که در این مقاله بر آن شدیم تا با قوانین و سبک های بازی این ورزش بیشتر آشنا شویم.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بررسی قوانین و آموزش فوتبال ساحلی را مطالعه کنید.

قوانین بازی فوتبال دستی چیست؟

به‌طورکلی قوانین نگاشته شده توسط ITSF در مسابقات بین‌المللی لازم‌الاجرا است و در بازی‌های دوستانه و معمولی و تفریحاتتان نیز می‌توانید از آن‌ها پیروی کنید تا بازی جذاب‌تری داشته باشید.

قوانین بازی فوتبال دستی چیست؟

به‌طورکلی برخی قوانین پایه‌ای وجود دارد که باعث احترام به حقوق دیگران و نظم در بازی خواهد بود.ما در این بخش برخی از این قوانین ساده را شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی ورزش کبدی و بررسی تاریخچه، قوانین و روش بازی را مطالعه کنید.

طارمی اسکلت پورتو را تشکیل می‌دهد!

1- چرخش در فوتبال دستی

یک قانون بسیار قدیمی و پابرجا وجود دارد و آن عدم چرخش آدمک‌ها خواهد بود. در این قانون صراحتاً گفته‌شده به‌هیچ‌وجه نباید میله بازی در دستان رقبا مداوم بچرخد به‌طوری‌که چرخش 360 درجه‌ای داشته باشد؛ بنابراین مجازات عدم رعایت این قانون از دست دادن مالکیت توپ خواهد بود.

2- تکان دادن میز فوتبال دستی

این قانون را در راهنمای نگاشته شده توسط ITSF با نام NO Jarring می‌شناسند. این قانون به این شکل است که اگر در هنگام بازی میز فوتبال دستی توسط هر یک از بازیکنان به‌نوعی کج شود به‌نحوی‌که در فرآیند بازی تأثیرگذار باشد مالکیت توپ از دست خواهد رفت.

3- بی احترامی به حریف

بازیکنان بایستی در حین بازی احترام به یکدیگر را فراموش نکنند. اگر این توهین و بی‌احترامی ادامه‌دار باشد داور مسابقات موظف است حریف خاطی را بازنده بازی اعلام کند.

4- گرفتن امتیاز

در مسابقات حرفه‌ای فوتبال دستی اگر ضربه حریف منجر به گل شود و به حدی این ضربه شدید بوده که توپ مجدداً به زمین‌بازی آید درهرصورت گل محاسبه خواهد شد. در مسابقات حرفه‌ای امتیازات ممکن است در هر ست 5 تایی باشد و بازیکنی برنده است که از هر 5 ست بازی 3 ست را برده باشد.

5- محدودیت زمانی

بازیکنان تنها مجاز هستند تا برای آغاز ضربه از فرصت زمانی خود بهره ببرند معمولاً اگر توپ روبروی آدمک‌های 3 نفره باشد 15 ثانیه زمان‌دارید؛ اما اگر توپ روبروی یک میله از آدمک‌های 5 نفره باشد 10 ثانیه فرصت ضربه خواهد بود. لازم به ذکر است اگر بیش از این مدت‌زمان طول بکشد مالکیت توپ از دست خواهد رفت.

محدودیت زمانی
  • در مسابقات رسمی فوتبال دستی بازیکنان بایستی با لباس و کفش ورزشی در مسابقات حضور داشته باشند و برای تعین اینکه کدام بازیکن و یا تیم بازی را آغاز کند از سکه استفاده می شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ورزش در آب و فواید فوق‌العاده آن را مطالعه کنید.
  • بازیکن و یا تیم دریافت کننده گل باید برای شروع بازی توپ را در جلوی آدمک های وسط میز قرار داده و به بازیکن یا تیم حریف برای شروع مجدد بازی اعلام آمادگی کند و تا هنگامی که حریف اعلام آمادگی نکرده بازی مجددا آغاز نخواهد شد.
مشکلات مس شهربابک برای حضور در آستارا

محدودیت زمانی

  • چنانچه توپ وارد دروازه شود ولی به علت شدت بالای ضربه توپ به داخل زمین بازی بازگردد گل مورد قبول واقع شده و بازی متوقف خواهد شد.
  • اگر در هنگام بازی توپ به نحوی قرار گیرد که امکان ضربه زدن به آن وجود نداشته باشد، در اصطلاح به آن توپ مرده اطلاق می شود.

6- زمان بازی فوتبال دستی

در مسابقات انفرادی و تیمی، بازی در ۵ نیمه ۱۵ دقبقه ای برگزار می شود و زمان استراحت در هر نیمه ۳۰ ثانیه منظور می شود. بازیکن و یا تیمی برنده مسابقه خواهد بود که ۳ نیمه از ۵ نیمه بازی را برده باشد.

7- خطا در فوتبال دستی

در بسیاری از مسابقات ورزشی بروز اعمالی که منافی قوانین و مقررات باشدخطا محسوب شده و مستوجب تذکر، اخطار و جریمه است. که این قاعده در مسابقات نیز اعمال می شود. در این قسمت بروز عواملی که در این ورزش خطا محسوب می شود را بیان می کنیم.

 خطا در فوتبال دستی
  • به گردش درآوردن میله بیش از ۳۶۰ درجه و نگهداری بیش از اندازه توپ خطا محسوب می شود.
  • ترک کردن بازی بدون دریافت تایم اوت و برداشتن دستها از روی میله ها خطا محسوب می شود.
  • ضربه وارد کردن به میز بازی خطا بشمار می آید.

خطا در فوتبال دستی

  • جا به جایی مداوم دستان بر روی میله های که توپ در زیر پای آدمک میله قرار ندارد خطا محسوب می شود. زیرا این عمل با هدف پرت شدن حواس تیم و یا بازیکن حریف صورت گرفته است. به طور کلی انجام هر نوع حرکتی که موجب پرت شدن حواس حریف شود خطا بشمار می آید.
  • آغاز بازی بدون اطلاع از آمادگی حریف و عدم اعلام خطا محسوب می شود.
پاسخ صریح قایدی به شایعات درباره زندگی خصوصی‌اش/ دلیل افت ستاره استقلال، خانوادگی است؟

انواع سبک های بازی فوتبال دستی کدامند؟

به طور کلی ۶ سبک بازی در دنیای فوتبال دستی وجود دارد که این سبک ها با نام کشور صاحب سبک شناخته می شوند:

1.سبک فوتبال دستی آلمانی

سبک فوتبال دستی آلمانی با نام کیکر شناخته می شود. این سبک به جهت قدمت بسیار بالای این بازی در آلمان از میزهای کاملت ری نیز برخوردار است. سرعت بسیار زیاد بازی مقداری دشواری این سبک را زیاد کرده است.در این سبک بازی آلمانی میتوان یک بازی قدرتی را به زیبایی به نمایش گذاشت.

2. سبک فرانسوی فوتبال دستی

در سبک فرانسوی میز دارای میله های تلسکوپی است که آدمک ها از جنس فلز (آلومینیوم) هستند. همچنین توپ آن از جنس چوب پنبه ساخته شده و جنس میز شباهت بسیاری به کفپوش های پلاستیکی دارد.

سبک فرانسوی فوتبال دستی

به طور کلی در این سبک شاهد بازی آرام تری هستیم.

3. سبک آمریکایی فوتبال دستی

در سبک آمریکایی، بازی بر کنترل، نگه داشتن توپ و ضربه های هدفمند دلالت دارد و به نوعی ارائه دهنده یک بازی ترکیبی است. میزهای این سبک از جنس چوب و توپ آن از پلاستیک فشرده مقاوم ساخته می شود.

4. سبک اسپانیایی فوتبال دستی

فوتبال دستی اسپانیایی سبکی استثنایی است که با توجه به بازی بازیکنان و تمرکز و هماهنگی بین چشم ها و دستان یک بازی مهارتی را به نمایش می گذارد.طراحی سطح میز به گونه یک میدان منحنی است که توپ را به مرکز میز هدایت می کند.

5. سبک جمهوری چک فوتبال دستی

فوتبال دستی در جمهوری چک با نام FOTBLAEK و یا KALCO معرفی می شود. سبک بازی چک بیشتر شبیه بازی آلمانی و آمریکایی است که بازیکنان تلاش بسیاری در کشیدن میله ها برای حفظ تعادل توپ و ضربه هدفمند انجام می دهند.

پایان نگرانی‌ها درباره سلامتی داور جام جهانی(عکس)

سخن پایانی

شما در این مقاله با قوانین، خطاها و سبک های بازی فوتبال دستی آشنا شدید.همچنین از نکات مهم در بازی آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا