معرفی 10 مورد از فواید ژیمناستیک برای کودکان

شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که ژیمناستیک چه فایده ای برای کودک من دارد؟ ژیمناستیک نیز مانند دیگر ورزش ها فواید بسیاری برای سلامتی دارد. در این مقاله به 10 مورد از فواید ژیمناستیک برای کودکان اشاره می کنیم. باشگاه ژیمناستیک اسپین، یک مقصد حرفه ای برای کودکان از تمام سنین می باشد.

مهم نیست که کودک شما با هدف شرکت در المپیک، تحصیل در رشته های ورزشی و داشتن بدن سالم و یا صرفا سرگرمی به ما مراجعه کند، ما تمام تمرکز خود را روی تک تک کودکان می گذاریم تا تبدیل به یک ژیمناست حرفه ای بشوند.

فواید ژیمناستیک برای کودکان چیست؟

1- هماهنگی و انعطاف پذیری

هماهنگی و انعطاف پذیری، دلیل اصلی این است که بسیاری از والدین به این رشته برای فرزندان خود علاقه مندند. بسیاری از اوقات، کودکان به عنوان یک ورزش تکمیلی در کنار رقص یا سایر ورزش ها در کلاس های ژیمناستیک شرکت می کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تاثیرات ورزش در آب بر سلامت را بخوانید.

هماهنگی و انعطاف پذیری در ژیمناستیک

کسی که از کودکی آموزش ژیمناستیک دیده باشد، هماهنگی و انعطاف پذیری را در ادامه ی سال های تحصیلی، یا حتی بزرگسالی نیز حفظ می کند.

2- ساخت توانایی های اجتماعی و روحیه ورزشکاری

از آنجایی که ژیمناستیک یک ورزش انفرادی در یک محیط گروهی است، کودکان، رفتارهای ورزشکاری سالم را یاد می گیرند. ژیمناست ها به یکدیگر روحیه داده، در محیط سالم رقابت کرده، و می بینند که سایر ژیمناست ها نیز به سخت کوشی خودشان هستند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی ورزش کبدی را بخوانید. آنها اهداف مشابهی را دنبال کرده، همدیگر را تشویق می کنند، و این دستاوردها را با هم جشن می گیرند.

معرفی ورزش های بدون توپ

3- یادگیری الگوی صحیح حرکت کردن

یادگیری حرکت کردن از پایه، در خردسالانی که در کلاس های ژیمناستیک شرکت می کنند، تأثیر زیادی روی رشد آنها دارد. آنها نه تنها با الگوهای حرکتی آشنا شده و چابکی بالایی در آنها شکل می گیرد، بلکه آنها هنر حرکت های زیبا را می آموزند.

 یادگیری الگوی صحیح حرکت کردن

این موارد در سنین بالاتر به خوبی خود را نشان می دهند، اما مهم تر از آن، داشتن بدنی سالم تر است. صاف و محکم ایستادن، حتی ممکن است در آینده ی شغلی آنها مؤثر باشد.

4- انضباط، گوش دادن و عزم راسخ

برای داشتن نظم در زندگی باید گوش دادن و اجرای دستورات را به خوبی یاد گرفت. این امر باعث می شود تمایل بیشتری به یادگیری، و عزم راسخی برای رسیدن به قله های ترقی داشته باشند. این دستاوردها را هم در ژیمناستیک، و هم در زندگی عادی به کمک این ورزش، بدست می آورید. ما به کودکان شما کمک می کنیم که در سنین بزرگسالی فردی سخت کوش، منظم و دارای رفتارهای مثبت شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی ورزش های بدون توپ را بخوانید.

5- ژیمناستیک باعث اعتماد به نفس میشود

ژیمناستیک، به کودکان در ساختن اعتماد به نفسی بالا کمک می کند. فارغ از اینکه کودک شما برای داشتن بدنی بهتر در کلاس شرکت کند، یا برای این که یک ژیمناست حرفه ای شود، ساعت های مداوم تمرین می کند. با این ورزش اعتماد به نفس بالایی در او شکل خواهد گرفت. دستاوردهای کوچک هفتگی و یا قهرمانی ها، برای کودکانی که حرفه ای ورزش را دنبال می کنند، اعتماد به نفس بالایی ایجاد می کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فواید ورزش والیبال را بخوانید.مربی های ما، به خوبی به این موارد واقف بوده، و به آنها اهمیت می دهند.

چگونه به کودکان یوگا آموزش دهیم؟+ آموزش بازی ها و حرکت‌های تمرینی دریوگا برای کودکان

6- هدف گذاری در ژیمناستیک

هدف گذاری در زندگی روزانه بسیار مهم است. کلاس ژیمناستیک کودکان کمک می کند که هر فرد با مفهوم هدف گذاری بزرگ یا کوچک آشنا شده، و به طور مداوم در راستای آن تلاش کند. هدف گذاری و داشتن چشم انداز مناسب به آینده، به فرد در داشتن استرس و اضطراب کمتر کمک می کند.تلاش برای رسیدن به اهداف جسمانی، تبدیل به تلاش به رسیدن به اهداف در زندگی مثل بهبود شرایط تحصیلی، شرکت موفق در فعالیت های متفرقه و تلاش سخت تر برای رسیدن به دانشگاه، و شغل مناسب، می شود.

7- ژیمناستیک باعث افزایش قدرت بدنی میشود

یکی از اصلی ترین فواید متفرقه ی ژیمناستیک، قدرت است. ممکن است هدف بسیاری از افراد از شرکت در کلاس های آموزش ژیمناستیک افزایش قدرت بدنی نباشد.

ژیمناستیک باعث افزایش قدرت بدنی میشود

این افراد زمانی که در طی کلاس ها و سطوح ژیمناستیک قدرت بیشتری در بدن خود احساس می کنند، شگفت زده می شوند.

8- فنون مورد استفاده در سایر ورزش ها

قدرت، هماهنگی و انعطاف پذیری، همگی از مواردی است که به کودک شما در سایر ورزش ها کمک می کند. اما موارد دیگری مثل قدرت تصمیم گیری و حرکات سریع، و هدف گذاری آنی در حال رقابت، نیز در این گروه قرار می گیرند. ژیمناستیک، در بین تمام ورزش های دیگر، در این مورد بسیار مؤثر است.

9- تاثیر مثبت ژیمناستیک بر سلامتی

فواید بلند مدت سلامتی که در پی تمرین مداوم ژیمناستیک شکل می گیرد، بسیار چشم گیر هستند. مثل مورد ذکر شده در مورد قدرت بدنی که به رشد بدن هم کمک می کند.

 تاثیر مثبت ژیمناستیک بر سلامتی

ژیمناستیک به داشتن وزنی سالم کمک کرده، گردش خون را بهبود بخشیده، و فضای سالم برای رشد بدن را فراهم می کند.

بررسی فواید بی‌نظیر ایروبیک برای جسم و ذهن از کاهش وزن تا بهبود خلق‌وخو

10- سرگرمی

و در نهایت، ژیمناستیک بسیار سرگرم کننده است! ژیمناستیک سرگرم کننده، خلاقانه، و راهی فوق العاده برای گذراندن وقت با شاگردان دیگر می باشد. باشگاه اسپین، با فعالیت های هیجان انگیز، در زمان کلاس، و زمان استراحت، مکانی بسیار مفرح را برای کودک شما فراهم خواهد کرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفریحات فوق‌العاده‌ زمستانی را بخوانید.

فواید حرکات کششی و ژیمناستیک چیست؟

افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکت مفصل

عضلات انعطاف پذیر عملکرد روزانه و همچنین عملکرد ورزشی شما را بهبود می­بخشد. زمانی که دامنه حرکت مفاصل خوب باشد کمتر احساس خستگی می­کنید انعطاف­پذیری با افزایش سن کاهش می­یابد اما شما هم می­توانید با انجام تمرینات کششی منظم آن را بازیابی و حفظ کنید.

 افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکت مفصل
 • بهبود گردش خون

حرکات کششی به افزایش جریان خون به عضلات کمک می­کند. خونی که به عضلات می­رسد مواد مغذی و اکسیژن را در اختیار آنها قرار داده و محصولات جانبی زائد را از بافت عضله خارج می­کند و در صورت مواجهه با هر نوع آسیب دیدگی عضلانی، بهبود گردش خون می­تواند به کوتاه­تر شدن زمان ریکاوری کمک کند.

 • پوسچر بهتر

انجام منظم حرکات کششی می­تواند از سفت شدن عضلات پیشگیری کرده و به حفظ پوسچر (وضع اندامی) مناسب کمک کند. پوسچر خوب می­تواند ناراحتی را به حداقل رسانده و میزان درد را کاهش دهد.

 • تسکین استرس

انجام حرکت کششی موجب شل شدن عضلات و کاهش تنش در آنها می­شود. تحقیقات نشان داده که کارمندان اداری به ندرت دو روز در هفته 10 دقیقه حرکت کششی بهبود در امتیازات سلامت روانی و نشاط خاص و خوبی پیدا کردند و انرژی برای کار.

 • بهبود عملکرد
یوگا چیست ؟ همه چیز درباره فواید یوگا

حفظ دامنه حرکت کامل در مفاصل به تعادل بهتر بدن و عملکرد کارآمدتر عضلات کمک می­کند هماهنگی و تعادل به حفظ تحرک و کاهش آسیب دیدگی کمک می­کند.

 • کاهش سفتی بدن

انجام حرکات کششی از بروز درد عضلانی تأخیر یافته جلوگیری می­کند انجام منظم حرکات کششی می­تواند سفتی عضلات را کاهش دهد و به بهبود دامنه حرکت کمک کند.

کاهش سفتی بدن

فواید علمی ژیمناستیک برای سلامتی چیست؟

 • ژیمناستیک مهارت های حرکتی بدن را افزایش می دهد.
 • تمرینات ژیمناستیک انعطاف پذیری بدن را افزایش میدهند.
 • سبب هماهنگی و ایجاد تعادل در بدن میشود.
 • ژیمناستیک توانایی کنترل شخصی و عزت نفس را بالا میبرد.
 • ژیمناستیک عملکرد شناختی را ارتقا میدهد.
 • ژیمناستیک سلامت استحوان را بهبود می بخشد.
 • ژیمناستیک در کاهش خون به شما کمک میکند.
 • تمرینات قدرتی ژیمناستیک به سلامت عضلات تأثیر مثبت میگذارد.
 • فرم بدن را اصلاح و حالت های نادرست را درمان می کند.
 • ژیمناستیک به کاهش افسردگی و اضطراب کمک میکند.
 • کیفیت خواب زنان باردار را بهبود میبخشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با فواید ژیمناستیک برای کودکان آشنا شدید.همچنین از فواید علمی آن برای سلامتی آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا