فوتبال آمریکایی چیست و چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با فوتبال اروپایی دارد؟

فوتبال آمریکایی و فوتبال اروپایی هر دو با نام فوتبال شناخته می‌شوند اما دو ورزش کاملا متفاوت هستند. در بازی فوتبال آمریکایی بازیکنان یک توپ بیضی شکل را با دست به یکدیگر پرت می‌کنند و در آمریکا با نام فوتبال شناخته می‌شود و در اغلب کشورها هم آن را با نام فوتبال آمریکایی می‌شناسند. اما فوتبالی که عمومی‌تر است و ما هم می‌شناسم با توپ گرد و با پا بازی می‌شود و استفاده از دست در آن خطا است. این نوع از فوتبال به فوتبال اروپایی معروف است. امروز در دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم درباره‌ی تفاوت این دو ورزش با هم صحبت کنیم.

فوتبال اروپایی چیست؟

اولین فوتبالی که به شکل فوتبال اروپایی امروزی انجام شده است در چین و با نام بازی ضربه زدن به توپ ثبت شده است. این بازی‌ها در زمان سلسله‌ی هان (۲۰۶ سال قبل از میلاد تا ۲۲۰ میلادی) بازی می‌شده و قوانینی هم برای آن وضع شده است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله قوانین و آموزش فوتبال ساحلی را بخوانید. سپس در یونان بازی توپ تو رواج پیدا کرد که شبیه به فوتبال بوده است. البته این بازی بیشتر با دست انجام می‌شده و شباهت بیشتری به راگبی دارد. اگر بخواهیم به بازی‌های کهن دیگری که شبیه به فوتبال بوده است اشاره کنیم باید از کماری در ژاپن و چوک-گک در کره نام ببریم.

فوتبال اروپایی چیست؟

بیشتر از ۹۰% مردم جهان فوتبال را همان بازی ۲۲ نفره‌ای می‌شناسند که با یک توپ گرد و در زمین چمن مستطیلی شکل انجام می‌شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ورزش هاکی روی یخ را بخوانید.مدت زمان این بازی ۹۰ دقیقه است و اگر توپ از خط دروازه گذر کند امتیاز گل به حساب می‌آید. در سال ۱۸۶۳ در زمانی که فوتبال انگلیس اولین قوانین بازی را تعیین کرد این نام را بر آن گذاشت. دلیل این نام‌گذاری هم این بود که با فوتبال آمریکایی و دیگر انواع فوتبال اشتباه گرفته نشود. در اواخر قرن نوزدهم، دانش‌آموزان عادت کردند که کلمات را کوتاه کرده و به اختصار بیان کنند.

مربی سرشناس به توافق اولیه رسید/ تا ۲۰۲۶ با من قرارداد ببندید!

در سال ۱۸۸۹ این ورزش با نام socca و سپس با نام socker ثبت شد. این نام تا حدود سال ۱۸۹۵ بر روی این ورزش باقی ماند. جالب است بدانید که هیچ قانونی درباره‌ی تفاوت فوتبال عادی و فوتبال انگلیسی (socker) وجود ندارد و هر دو همان ورزش ۲۲ نفره با یک توپ گرد اشاره می‌کنند و هر دو به قوانین آن توسط هیأت بین‌المللی اتحادیه‌ی فوتبال (IFAB) وضع شده است پایبندند.

بررسی استانداردهای جهانی برای فوتبال

بر اساس استانداردهای جهانی یک توپ فوتبال خوب نباید ابعادی کمتر ۶۸ سانتی‌متر و بیشتر از ۷۰ سانتی‌متر داشته باشد. قطر یک توپ فوتبال استاندارد ۲۲ سانتی‌متر است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آسیب های ورزشی در بسکتبال را بخوانید.وزن آن در ابتدای بازی نباید کمتر از ۱۴۰ گرم و بیشتر از ۴۵۰ گرم باشد. در فوتبال اروپایی بازیکنان مجاز به لمس توپ با دست نیستند و بازی فقط باید با پا انجام شود. البته بازیکنان برای پاس دادن توپ می‌توانند از سر خود هم استفاده کنند اما هدایت توپ به کمک دیگر اعضای بدن خطا محسوب می‌شود. در این بازی اگر هر دو تیم به تعدادد مساوی گل بزنند بازی به وقت اضافه و یا ضربات پنالتی کشیده می‌شود.

جام جهانی فوتبال هر ۴ سال یک بار توسط FIFA برگزار می‌شود و در آن حدود ۱۹۰ تا ۲۰۰ تیم فوتبال از سراسر جهان با هم به رقابت می‌پردازند. مسابقات فینال هم بین ۳۲ تیم برگزار می‌شود و هر دوره فقط ۱ قهرمان جهانی دارد. این بازی‌ها از سال ۱۹۳۰ به صورت مرتب هر ۴ سال برگزار می‌شود و فقط در سال‌های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ به دلیل جنگ جهانی دوم لغو شده است.

آفساید پرماجرا: هیچکس این گل را کارشناسی نمی‌کند!

معتبرترین مسابقات فوتبال آمریکایی باشگاهی اروپا، لیگ قهرمانان یوفا و لیگ قهرمانان زنان یوفا است که به‌عنوان پربیننده‌ترین رویداد ورزشی سالانه در جهان ثبت شده است. ۵ لیگ برتر اروپایی مردان شامل لیگ برتر انگلیس، لالیگا اسپانیا، بوندس لیگا آلمان، سری آ ایتالیا و لیگ ۱ فرانسه است. این بازی‌ها با جذب بیشتر بازیکنان برتر جهان و صرف هزینه‌ای حدوود ۶۰۰ میلیون پوند برگزار می‌شود.

فوتبال آمریکایی چیست؟

فوتبال آمریکایی قبلا در آمریکای شمالی رواج داشته و به مرور در بین مردم به‌عنوان فوتبال شناخته شد. اتحادیه‌ی فوتبال هم که در ایالات متحده نیاز به نام جدیدی داشت این ورزش را رسما فوتبال نام‌گذاری کرد. امروزه این ورزش همچنان در آمریکا با نام فوتبال شناخته می‌شود اما در اروپا به این صورت نیست.

فوتبال آمریکایی چیست؟

در فوتبال آمریکایی دو تیم با ۱۱ بازیکن در زمینی مستطیل شکل بازی می‌کنند و ستون‌های در دو انتهای زمین نقش دروازه را دارند. بازیکنان با دویدن و پاس دادن توپ توسط دست‌هایشان به یکدیگر تلاش می‌کنند که توپ را وارد دروازه کرده و امتیاز کسب کنند. امتیازهای این بازی در درجه‌ی اول براساس پیشبرد توپ در زمین محاسبه می‌شود و سپس با زدن توپ به میله‌ی دروازه امتیاز گل را هم به دست می‌آروند.

اولین فوتبال در ۶ نوامبر سال ۱۸۶۹ بین دو تیم دانشگاهی راتگرز و پرینستون در آمریکا انجام شد. قوانین این بازی از سال ۱۸۸۰ به بعد توسط پدر فوتبال آمریکا، والتر کمپ، تنظیم شد. راگبی ارتباط نزدیکی با فوتبال کانادایی دارد و پس از ورود به آمریکا توسعه پیدا کرده است.

نقطه‌ی اشتراک فوتبال اروپایی و آمریکایی چیست؟

هر دو فوتبال آمریکایی و اروپایی براساس استانداردها و قوانین تعیین شده توسط FIFA و چهار اتحادیه‌ی فوتبال انگلستان، با نام‌های اختصاری FA، SFA، FAW و IFA بازی می‌شوند.

نقطه‌ی اشتراک فوتبال اروپایی و آمریکایی

هر مسابقه‌ای صرف‌نظر از اینکه در کدام منطقه بازی می‌شود و یا اینکه فوتبال آمریکایی است یا فوتبال اروپایی، ملزم هستند این قوانین را رعایت کنند.

سرمربیان تیم‌های ملی کوارش مشخص شدند

جمع‌بندی

فوتبال محبوب‌ترین بازی در جهان است که در هر منطقه به شکلی خاص بازی می‌شود. فوتبال اروپایی و فوتبال آمریکایی از پرطرفدارترین این ورزش‌ها هستند که همان‌طور که از نامشان مشخص است هر کدام در یکی از قاره‌ها رواج دارد. این دو ورزش تفاوت‌هایی با هم دارند که یکی از شاخص‌ترین آن‌ها نحوه‌ی حمل توپ در زمین است.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با فوتبال آمریکایی و اروپایی آشنا شدید.همچنین از تفاوت و نقطه اشتراک آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید |آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا