راهنمای انتخاب و خرید اندوموتور دندانپزشکی

کارت خرید اعتباری دندال یار، محصول مشترک دندال و بانک سامان برای خرید اعتباری/اقساطی تجهیزات دندانپزشکی

اندوموتورها، روشی ساده برای استفاده از فایل های اندو را در اختیار دندانپزشکان قرار می دهند و احتمال شکسته شدن فایل را در طول پروسه اندو تا حد زیادی کاهش می دهند. این دستگاه‌ها اغلب برای سیستم‌های مختلف روتاری قابل تنظیم هستند و سرعت و تورک قابل تنظیم دارند. اما برای خرید دستگاه اندوموتور، لازم است به چه نکاتی توجه شود؟ در ادامه خواهید خواند….

  

روتاری یا رسیپروکیشن

فایل های اندودونتیکس، قادر به ارائه نتایج عالی با احتمال کمتر در ایجاد عوارضی مانند تشکیل لبه و سوراخ شدن ریشه می باشد. ظهور و تکامل فایل های روتاری منجر به پیدایش سیستم های فایلی مختلفی شده است که به شکل دهی موثر سیستم های روت کانال کمک می کند. اما با معرفی نسل چهارم فایل های روتاری، پیشرفت دیگری در این زمینه به دست آمد چرا که در این نسل، حرکات رسیپروکیتینگ، جایگزین روتیشن های متوالی شد. مزایای حاصل از استفاده از فایل های رسیپروکیشن:

* بهینه شدن طول عمر فایل ها

* ایجاد برش هایی برابر و موثر

* حفظ آناتومی کانال اصلی

* صرفه جویی در زمان

* تشکیل میکروکرک دنتین به میزانی کمتر یا برابر در مقایسه با فایل های روتاری

مزایای ذکر شده، حاکی از برتری فایل های رسیپروکیشن می باشند.

     

endomotor  

کنترل سرعت و گشتاور

یک اندوموتور با قابلیت کنترل سرعت و گشتاور، یک از ابزارهای دقیق و کامل محسوب می شود. محدوده سرعت معمولی که در درمان های اندودونتیکس استفاده می شود، بین 150 تا 650 دور در دقیقه است. سرعت های بالاتر از این محدوده، برش های بهتری ایجاد می کند اما در عین حال، احتمال شکستگی های بیشتر فایل نیز وجود دارد. استفاده از سرعت پایین و گشتاور بالا، شکل پذیرفته شده دهه های گذشته بود. با این حال شواهد نشان می دهد که در این ترکیب سرعت و گشتاور، احتمال بروز خطاهای یاتروژنیک وجود دارد. اما در تکنیک های جدید، استفاده از سرعت کم و گشتاور پایین به عنوان اصل صحیح در حال اجراست.

با انجام چند حرکت ساده با خستگی دست و مچ خود خداحافظی کنید!

رابطه میان نوع ابزار و گشتاور به شرح زیر است:

– تیپر کوچکتر و کمتر: ارزش گشتاور پایین تر

– تیپر بزرگتر و بیشتر: ارزش گشتاور بالاتر

بنابراین سعی کنید اندوموتوری را انتخاب نمایید که انعطاف زیادی در تنظیم سرعت و گشتاور داشته باشد تا بتوانید در موقعیت های مختلف و سیستم های فایلی متفاوت، بصورت بهینه از آن استفاده کنید.

 

عملکرد خودکار 

موتورهای اندودونتیک مدرن، با ویژگی های عملکردی خودکار تولید می شوند که باعث ساده تر شدن فرآیندهای اندودونتیکی و کاهش عوارض خواهد شد. توقف خودکار، ارسال خودکار و عملکرد معکوس خودکار (AutoReverse) از قابلیت هایی است که در جدیدترین اندوموتورها دیده می شود. عملکرد معکوس خودکار می تواند چرخش فایل را به جهت معکوس تغییر دهد و این قابلیت، بار وارده بر فایل روتاری را تا حد چشمگیری کاهش داده و مانع شکسته شدن فایل می شود. هنگامی که این بار اضافی برداشته شود، موتور به طور خودکار به چرخش پیش فرض خود باز می گردد. اندوموتوری با آپشن هایی اینچنین، یک ابزار بسیار ارزشمند برای متخصص اندو محسوب می شود که به جلوگیری از عواقب ناخواسته و نامطلوب کمک شایانی می کند.

   

سازگاری با سیستم فایل

یک اندوموتور منعطف، با سیستم های فایل مختلف سازگاری دارد.  اگر در نهایت اقدام به خرید یک اندوموتور فاقد عملکرد رسیپروکیشن نمودید، در استفاده از یک فایل روتاری رسیپروکیشن مانند Wave One محصولی از دنسپلای و Unicone تولید کمپانی ویزارد، با محدودیت روبرو خواهید شد. اما باید دانست که تمامی اندوموتورهای قدیمی، با فایل های نسل های قدیمی تری همچون ProTaper ،Hero Shaper ،Mtwo  و … سازگار هستند.

سیگارهای الکترونیکی بیشتر از آنچه فکر می کنید برای دهان مضر هستند!

     

endomotor  

باتری

منبع تأمین انرژی نیز یکی از پارامترهای تعیین کننده و مهم در انتخاب اندوموتور محسوب می شود. اکثر این موتورها به باتری های قابل شارژ  نیکل یا لیتیوم یونی مجهز هستند که هردو، دارای قدرت مشابهی بوده اما باتری های لیتیوم یونی، دارای سرعت شارژ شدن و تخلیه شدن بالاتری نسبت به انواع نیکلی هستند. همچنین باتری های لیتیوم یونی، فاید قابلیت memory effect هستند. این پدیده زمانی اتفاق می افتد که باتری قبل از اینکه کاملاً خالی شود، مجدداً شارژ گردد. تعداد دفعاتی که باتری می تواند شارژ گردد، از مقیاس های مهم تعیین کننده ظول عمر باتری است. به طور معمول، باتری های قابل شارژ اندوموتورها می توانند تا حدود 200 الی 500 بار شارژ و تخلیه شوند. مدت زمان لازم برای شارژ کامل دستگاه نیز از نکات کلیدی است که باید در نظر گرفته شود.

    

endomotor  

ادغام با اپکس لوکیتور

امروزه اکثر اندوموتورهای جدید موجود در بازار، با اپکس لوکیتور ادغام شده اند و این اتفاق، نیاز به دو دستگاه را در پروسه های درمان اندو از بین می برد. این دستگاه ها، می توانند به صورت مجزا در نقش یه موتور و یا اپکس لوکیتور، عمل نمایند و همچنین به صورت ترکیبی از هر دو، قابل استفاده باشند. برخی از برندهای تولیدکننده موتور اندو بر پایه اپکس لوکیتور عبارتند از : Ionyx Endy 6200، Micro Mega MM Control، Morita TriAuto ZX2 و VDW Gold Reciproc.

apex locator  

تهیه شده در واحد نقد و بررسی و تحلیل دندال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا