رپورتاژ

ژپیس یا سولفات کلسیم ؟

تا زمانی که طی فرآوری، درصد سیلیس متبلور در ژیپس بیشتر از ۱/۰ درصد شود، ژیپس تحت قانون فوق قرار می گیرد. مؤسسه ی ژیپس آمریکا توصیه می کند که برای رفع ژیپس های ساختمانی که برای ساخت دیوار گچی از مناطق مسکونی، تخته های شاسی دفع زائد باید کوبیده شده تا همه ی ذرات روی سطح خاک (به علاوه کاغذ) در یک دوره ی زمانی در شرایط اقلیمی محلی تجزیه شوند. ماده ی کوبیده شده باید روی سطح خاک پهن گردد یا با قسمت بالایی خاک مخلوط گردد.

افرادی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با ژیپس در تماس هستند، نیز باید جهت جلوگیری از ورود سیلیس به بدن و ایجاد سرطان شش، از ماسک استفاده نمایند.

کانی های سولفات کلسیم

رسوبات گچی ابتدا به صورت انیدریت ته نشین می گردند و بعدا در اثر جذب آب تبدیل به گچ می‌گردند و در نصب دیوار گچی و از آن جایی که این تبدیل با اضافه حجم همراه می باشد. لذا باعث به هم خوردن لایه بندی مرتب اولیه می گردد. طبقات گچ که با لایه بندی مرتب و منظم دیده می شوند ممکن است به صورت اولیه به وجود آمده باشند. به طور کلی سولفات کلسیم در طبیعت به دو صورت یافت می شود:

  • انیدریت : انیدریت با فرمول شیمیایی CaSO4 به عنوان سولفات کلسیم بدون آب شناخته می شود.انیدریت دارای بیرفرنژانس متوسط و برجستگی بالاتر می باشد. انیدریت به دلیل حلالیت بالا وتبدیل شدن به ژیپس به ندرت در سطح زمین یافت می شود. مهم ترین فرایند تشکیل انیدریت، از دست دادن آب توسط ژیپس در طی تدفین دراعماق چند متری یا بیشتر است. این کانی براثر جذب آب به ژیپس تبدیل می گردد.

فراوانی رخساره ی انیدریت نشان دهنده ی تشکیل در شرایط آب و هوایی خشک تا نیمه خشک است. مهم ترین شکل انیدریت بافت های درون سنگی و توری قفس مرغی می‌باشد که در ابعاد پانل گچی نیز قابل مشاهده است . انیدریت به مقدار کمتری نیز به صورت اولیه تشکیل می گردد که البته در درجه حرارت بالا و آب های شورتر نسبت به سنگ گچ به وجود می آید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن