رپورتاژ

راه کار هایی برای افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی

علم و فن‌آوری همواره در جهت رفاه حال مردم درحال گسترش است. در صنعت لوازم خانگی بطور واضح می توانیم گسترش تکنولوژی را مشاهده کنیم. به دلیل اینکه خانوم ها قشر وسیعی هستند که از لوازم خانگی اعم از ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی بیشترین استفاده را دارند در نتیجه ورود تکنولوژی پیشرفته به این دستگاه ها صرفا مخصوص رفاه حال بانوان گرامی است، اما شاید برای شما سوال باشد که چگونه از ماشین ظرفشویی نگه داری کنیم تا طول عمر بیشتری داشته باشد و از خرابی زود رس جلوگیری شود، این سوال خیلی از افرادی است که پس از خرید ماشین ظرفشویی دچار مشکل می شوند، در این مقاله ما می خواهیم به شما استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی را یاد آوری کنیم تا باعث طول عمر بیشتر این دستگاه شود.

نکات مهم قبل از روشن کردن ماشین ظرفشویی :

 • زمانی که می خواهید ظروف کثیف را در داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید حتما دقت کنید که باقی مانده غذا بر روی ظرف نباشد، برای این کار بهتر است با یک دستمال ظروف خود را عاری از هر گونه مواد غذایی کنید.
 • قبل از روشن کردن ماشین ظرفشویی از بسته شدن کامل درب اطمینان حاصل کنید تا به هنگام کار کردن هیچ گونه نشتی از آب نداشته باشد.
 • هر چند وقت یک بار آب پاش را چک‌ کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید، همینطور بررسی‌ کنید تا هیچ گونه نشتی ماشین ظرفشویی شما نداشته باشد زیرا ممکن است به بقیه قسمت های دستگاه نیز آسیب وارد کند.
 • تمامی ماشین ظرفشویی ها نیازمند فشار آب بالایی هستند به همین خاطر در هنگام کار کردن بهتر است دستگاه هایی که از آب استفاده می کنند مثل ماشین لباسشویی، را روشن نکنیم.
 • ماشین ظرفشویی ها برای اینکه ظروف را تمیز تر بشویند باید با آب داغ این کار را انجام بدهند، همیشه باید درجه حرارت آب را بر روی ۶۰ درجه سانتی‌ گراد بگذارید.

نکاتی که رعایت کردن آن به تمیزی ظروف شما کمک میکند :

 • همه ماشین ظرفشویی ها ظرفیت محدودی دارند، درنتیجه شما نباید بیش از گنجایش ماشین درون آن ها ظرف بگنجانید زیرا آب رسانی و شست شو به خوبی انجام نمی شود و ظروف کثیف را به شما تحویل می دهد.
 • قبل از چیدن ظروف در داخل ماشین ظرفشویی دقت کنید که سبد داخل ماشین با فاصله از هم قرار گرفته باشند تا به خوبی به تمامی ظروف آب رسانی شود.
 • قسمت کناری ماشین ظرفشویی محل قرار گرفتن ماهی تابه، قابلمه، تخته گوش، و تمامی ظروف بزرگی است که اگر در سبد پایین قرار بگیرند مانع رسیدن آب به بقیه ظروف می شود.
 • قاشق ها و چنگال ها در سبد مخصوص بالا قرار دارند و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ظروف بهتر است چاقو ها را رو به پایین بگذارید.

بهترین برنامه شستشو کدام است؟

ماشین ظرفشویی ها برای شستشوی فقط از یک برنامه استفاده نمی کنند بلکه برای هر میزان آلودگی  و هر نوع ظروف یک برنامه مشخص دارند، پس بهتر است برای شستشو به نسبت آلودگی و ظروف از برنامه مشخصی استفاده کنیم تا به خوبی ظروف پاکیزه و تمیزی را به ما تحویل بدهد، اما متاسفانه گاهی بانوان برای آن که سریع تر ظرف ها را بشویند و همچنین برای صرفه جویی در مصرف آب و انرژی ماشین ظرفشویی را بر روی سریع ترین زمان ممکن می گذارند که ممکن است این کار ظروف را به درستی نشویید.

مواد شوینده مورد استفاده ماشین ظرفشویی ها کدام است؟

قرص ماشین شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی ها است که فقط شما با استفاده از آن می توانید ظروف را به خوبی بشویید در صورت عدم قرص ماشین با هیچ یک از شوینده های بهداشتی اعم از مایع ظرفشویی یا دستشویی یا پودر های شوینده استفاده نکنید. همچنین از جلا دهنده نیز میتوانید به عنوان یک شوینده  استفاده کنید. نکته مهم قابل توجه این است که اگر سختی آب شما بالا باشد بهتر است از یک نرم کننده برای جلوگیری از آسیب به ظروف استفاده کنید.

نکاتی که به رعایت ایمنی ماشین ظرفشویی کمک می کند

 • از پاشیدن آب به داخل ماشین ظرفشویی خود داری کنید زیرا باعث می شود تا برخی قطعات الکتریکی آن از کار بیوفتد.
 • هیچ گونه حلالی را نباید در داخل ماشین ظرفشویی بریزید. زیرا باعث انفجار و آتش سوزی می شود.
 • در هنگام باز بودن درب از نشستن و فشار زیاد خود داری کنید زیرا باعث تغییر شکل آن می شود.
 • در هنگام کار کردن ماشین ظرفشویی پوست خود را در قسمت تهویه قرار ندهید زیرا بخار موجود باعث سوختگی می شود.
 • مواد شوینده مخصوص حاوی زیادی الکل است که برای تنفس و سلامتی مضرر است پس از تماس با پوست و چشم بپرهیزید.
 • بطور کلی زمانی که ماشین ظرفشویی در حال کار کردن است از باز شدن درب خود داری کنید.زیرا بخار های داغ داخلی باعث آسیب رساندن به شما می شود.

کدام ظرف ها نباید با ماشین ظرفشویی شسته شوند؟

از آنجا که شست‌وشوی ماشین ظرفشویی با اب داغ و مواد شوینده انجام‌ میگیرد ممکن از به برخی از ظروف مانند زیر آسیب وارد کنند،

 • ظروف از جنس طلا با نقره که با دست نقاشی شده است.
 • ظروفی که از جنس استخوان یا چوب هستند .
 • ظروفی که از جنس آهن ضد زنگ هستند.
 • ظروف پلاستیکی که با آب داغ به سرعت واکنش نشان می دهند.

خانم های خانه دار که از ماشین ظرفشویی استفاده میکنند برای آن که بازده بیشتری از ماشین ظرفشویی داشته باشند بهتر است به تمامی نکات بالا دقت کنند. قیمت ماشین ظرفشویی در بازار متنوع بوده و شما می توانید با انتخاب یک ماشین ظرفشویی با قیمت مناسب  شست‌وشوی ظروف را راحت‌ تر کنید، شرکت نام آشنای ال جی دارای ماشین ظرفشویی ال جی است که با ضمانت گلدیران به بازار عرضه کرده است و‌با خرید ماشین ظرفشویی ال جی با قیمت مناسب میتوانید از خدمات پس از فروش آن بهره ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن